Biorę te 2 liście i robię zielony nawóz do petunii. Nie płacę ani grosza i mam wzmacniający booster dla kwiatów
Nawóz do petunii z aloesu wzmocni roślinę i ochroni ją przed szkodnikami. Aby uzyskać kwieciste girlandy na balkonie lub tarasie, wystarczy tylko zebrać 2 zielone liście.

Aloes znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie, gdzie wykorzystuje się jego działanie nawilżające, łagodzące, a także przeciwzapalne. Te cenne właściwości warto wykorzystać także w uprawie roślin, przygotowując domowy nawóz z aloesu. To świetna odżywka dla petunii.
Nawóz z aloesu wzmacnia petunie
Domowy nawóz z aloesu nie kosztuje ani grosza, a stanowi wartościową odzywkę dla roślin. W ich uprawie warto wykorzystać właściwości aloesu, z których słynie ten niezwykły sukulent. Jego antybakteryjne i przecigwrzybicze działanie ma istotne znaczenie także w pielęgnacji roślin doniczkowych oraz ogrodowych.
Nawóz z aloesu wzmacnia petunie i zwiększa ich odporność na szkodliwe czynniki i patogeny, w tym bakterie, wirusy i grzyby. Oprócz tego ta domowa odżywka stanowi cenne źródło witamin z grup A, B, C i E oraz mikroelementów, w tym magnezu, żelaza oraz cynku. Taki skład sprawia, że nawóz aloesowy skutecznie wzmacnia system korzeniowy roślin, które efektywniej pobierają niezbędne składniki z podłoża.
Nawóz z aloesu wyraźnie odżywia petunie i pobudza je do wypuszczania nowych pędów, a także sprawia, że liście i kwiaty prezentują się bardziej efektownie. Warto zaznaczyć, że taką odżywkę można wykorzystać również w uprawie innych roślin, zarówno ogrodowych, np. róż, jak i doniczkowych, takich jak zamiokulkas czy monstera.
Ta przygotujesz zielony nawóz z aloesu
Istnieje kilka sposobów wykorzystania aloesu w uprawie roślin. Aby przygotować zielony nawóz z tej rośliny, wystarczy tylko zebrać 2 jego liście — powinny być dojrzałe i jędrne. Wybrane liście rozdrabniamy i wsypujemy do blendera, a następnie dodajemy pół litra wody. Całość blendujemy, uzyskując zielony płyn, który następnie trzeba połączyć z 1,5 l czystej wody. Dokładnie mieszamy i wykorzystujemy od razu.
Rozcieńczonym roztworem podlewamy petunie raz w tygodniu. Można również wykorzystać ten nawóz jako oprysk, co pomoże pozbyć się szkodników i ochroni roślinę przed rozwojem chorób.
Alternatywny sposób sporządzenia nawozu z aloesu do petunii to namoczenie posiekanych liści i pozostawienie na kilka godzin. Uzyskany w ten sposób roztwór również należy rozcieńczyć z czystą wodą w proporcji 1:2 i wykorzystać do podlewania. Jeszcze inna opcja to połączenie z wodą czystego soku z aloesu — w tym przypadku wystarczy tylko 1 łyżeczka na 1 l wody.

Czym jeszcze odżywisz petunie?
W uprawie petunii warto wykorzystać domowe nawozy ze składników kuchennych. Przykład? Nawóz do petunii ze skrobi kukurydzianej dostarcza roślinom energii do obfitego kwitnienia, a także wzmacnia ich system korzeniowy oraz poprawia strukturę gleby.
W uprawie roślin często stosuje się naturalne odżywki przygotowywane na bazie warzyw, które same w sobie stanowią cenne źródło witamin i mikroelementów. Nawóz do petunii z buraka stymuluję produkcję kwiatów przez roślinę i wzbogaca glebę w azot oraz żelazo.
Czytaj także:
- Gotuję, odcedzam i mam odżywczy nawóz do mojego zamiokulkasa. Nowych pędów i zielonych liści przybywa bez liku
- Po dacie ważności nie wyrzucam do kosza, tylko częstuję zamiokulkasa. Po tym nawozie liście robią się zdrowo zielone
- Nie płacę ani grosza i mam darmowy nawóz do skrzydłokwiatu. Roślina obficie kwitnie i co rusz wypuszcza białe „łódeczki”