Chłodne, jesienne wieczory sprzyjają piciu ciepłej herbaty. Warto pamiętać, że na smak naszej ulubionej herbaty, priorytetowy wpływ ma sposób w jaki ją zaparzymy.
WIDEO…
Prawdziwa herbata
Mianem prawdziwej herbaty, określa się pędy herbaciane składające się z dwóch listków i pączka lub samego pączka. Są one zrywane ręcznie i przetwarzane zgodnie z tradycyjną sztuką. Dzięki pakowaniu w hermetyczne opakowania w miejscu zbiorów, zachowują świeżość, smak oraz właściwości zdrowotne. Taką herbatą jest Dilmah pochodząca ze Sri Lanki (dawny Cejlon), uprawiana w optymalnych warunkach geoklimatycznych, na plantacjach należących

Proces parzenia
Podczas tradycyjnego procesu przetwarzania herbaty Dilmah, zawartość komórek świeżo zerwanych na plantacji liści jest uwalniana na ich powierzchnię, a następnie podczas parzenia listków w filiżance, przekazywana do naparu. To decyduje o jego charakterze, smaku, aromacie i właściwościach zdrowotnych. Tylko w procesie zaparzania prawdziwa herbata oddaje cały swój potencjał, który stanowi przedmiot zachwytu koneserów.
Woda
Do zaparzania herbaty Dilmah należy używać świeżej i świeżo przegotowanej wody. Wielokrotnie gotowana woda jest pozbawiona rozpuszczalnych gazów (np. tlenu), co niekorzystnie wpływa na jej kwasowość i może sprawiać, że zyska ona metaliczny posmak i stanie się niesmaczna. Przygotowując herbatę Dilmah, szczególnie wyjątkowo delikatną w smaku i aromacie białą herbatę Silver Tips, najlepiej wykorzystać wodę źródlaną, niegazowaną i niemineralizowaną, ewentualnie przefiltrowaną. Twarda, chlorowana woda z kranu może zepsuć nawet najlepszą herbatę. Wapń i magnez obecne w twardej wodzie wchodzą w niepożądane reakcje z polifenolami, w które bogata jest herbata, taka jak Dilmah – świeża (szczelnie zapaczkowana zaraz po zbiorze) i tradycyjnie zebrana (ręcznie zrywane tylko najbogatsze w polifenole pierwsze dwa listki i pączek).
Parzenie herbaty
Do czystego, najlepiej podgrzanego czajniczka należy włożyć jedną torebkę herbaty lub wsypać jedną łyżeczkę herbacianych listków na osobę. Następnie odpowiednią ilością wody (220 ml na porcję) o odpowiedniej temperaturze (herbata czarna – 100˚C, zielona i biała – ok. 70˚C) należy zalać saszetkę lub listki, kierując strumień bezpośrednio na herbatę, dzięki czemu „uaktywniają” się wszystkie liście. Po minucie napar powinien zostać zamieszany. Czas parzenia uzależniony jest od rodzaju i gatunku przygotowywanej herbaty, dlatego zawsze warto sprawdzić informację na ten temat umieszczoną na opakowaniu. Czarne herbaty parzy się od 3 (napar pobudzający) do 5 minut (napar odprężający), a zielone i białe ok. 3 minut. W przypadku herbat Dilmah nie ma znaczenia, czy parzymy herbatę sypką czy w 2g torebce ekspresowej – czas parzenia jest taki sam, ponieważ listki umieszczone w takiej torebce, pomimo że drobniejsze, jakością i pochodzeniem nie różnią się od listków herbat sypkich.
Po wyznaczonym czasie parzenia należy przelać napar do filiżanki lub usunąć z niej torebkę nie wyciskając jej przy tym – uwolniony w ten sposób nadmiar kofeiny zepsuje smak herbaty. Liście herbaty w zależności od gatunku parzymy raz (herbaty czarne i białe) lub dwa, a nawet trzy razy w przypadku herbat zielonych.
























