Reklama

Chociaż rośliny kochają deszcz, zwłaszcza w upalne dni, to ulewa może dla nich stanowić poważne zagrożenie. Gwałtowne opady powodują uszkodzenie pędów, kwiatów i liści, a nadmiar wilgoci prowadzi do rozwoju chorób i gnicia korzeni.

Reklama

Po obfitym deszczu warto przeprowadzić 3 proste zabiegi pielęgnacyjne, które zwłaszcza w przypadku petunii, a także surfinii stanowią podstawę pielęgnacji roślin i sekret długiego kwitnienia.

Krok 1, czyli usunięcie szkód

Petunie należą do roślin wyjątkowo wrażliwych na gwałtowne zmiany pogody. Porywisty wiatr i ulewny deszcz mogą łatwo uszkodzić delikatne kwiaty i liście, dlatego w pierwszej kolejności należy dokładnie przyjrzeć się roślinie i usunąć ewentualne szkody. Nie zostawiaj ułamanych kwiatów i liści, ponieważ grozi to rozwojem chorób i gniciem rośliny.

Pozbądź się uszkodzonych i przekwitniętych kwiatostanów, skróć ułamane i obumarłe pędy oraz przegniłe, naderwane liście. Takie delikatne „przerzedzenie” rośliny poprawi cyrkulację powietrza, a dzięki lepszej wentylacji szybciej pozbędziesz się nadmiaru wilgoci z doniczki.

Krok 2 — dbam o podłoże

W następnej kolejności przyjrzyj się uważnie podłożu w doniczce. Mokra ziemia i zalegająca woda oznacza jedno — doszło do przelania rośliny, która nie radzi sobie ze zbyt wysokim poziomem wilgoci. W takiej sytuacji najpierw delikatnie odlej stojącą wodę i sprawdź, czy otwory w pojemniku są drożne.

Możesz spróbować lekko unieść roślinę, wyciągając ją z doniczki, by lepiej przyjrzeć się systemowi korzeniowemu. Przegniłe, obumarłe pędy lepiej od razu usunąć. Po gwałtownej ulewie i obfitym deszczu dobrze jest przesadzić roślinę, wypełniając doniczkę nową ziemią. Zadbaj przy tym o odpowiedni drenaż, np. z keramzytu. Przepuszczalne podłoże pozwoli petunii „oddychać” i lepiej radzić z nadmiarem wilgoci.

Petunie nie lubią ulewnego deszczu
Petunie nie lubią nadmiaru wilgoci i ulewnego deszczu, fot. Adobe Stock, pashan

Krok 3, czyli nawożenie gleby

Przemoczona roślina jest szczególnie narażona na rozwój chorób grzybowych, a także na gnicie korzeni. Aby do tego nie dopuścić, warto zastosować domowy preparat o działaniu przeciwbakteryjnym i antyseptycznym. W tej roli doskonale sprawdzi się nawóz do petunii z mięty i rumianku. Ziołowy napar wzmocni odporność roślin i zapobiegnie rozwojowi infekcji, a także atakom szkodników.

W ostatnim kroku należy uzupełnić wypłukane przez deszcz substancje odżywcze w glebie. W tym celu również można skorzystać z domowych receptur. Na pobudzenie kwitnienia zastosuj nawóz z banana, który dostarczy petuniom potasu i fosforu, czyli składników niezbędnych do zawiązywania nowych pąków i wypuszczania młodych pędów.

Co jeszcze warto wiedzieć? Przez kilka dni po ulewnym deszczu lepiej nie podlewać petunii. A przed kolejną ulewą lepiej je uchronić, umieszczając pod dachem. Taka pielęgnacja petunii po ulewnych deszczach sprawi, że rośliny nie tylko nie zmarnieją, ale będą pięknie kwitły aż do końca sezonu.


Czytaj także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama