Ta roślina w lipcu rozkwita kobiercami aksamitnych kwiatów. Kolorowe dzwoneczki zachwycają w domu i w ogrodzie
Kolorowe i aksamitne kwiaty gloksynii staną się ozdobą twojego domu i ogrodu. Dowiedz się więcej o tej dekoracyjnej roślinie i sprawdź, jak najlepiej ją uprawiać.

Gloksynia, zwana również syningią, to roślina wywodząca się z tropikalnych lasów południowoamerykańskich. W Polsce przyjęła się jako roślina typowo doniczkowa, chociaż coraz częściej trafia także do naszych ogrodów. Uprawiana głównie ze względu na efektowne kwiaty o bogatej kolorystyce.
Jak i kiedy kwitnie gloksynia?
Gloksynia to ozdobna roślina doniczkowa, która osiąga wysokość i szerokość do 30 cm. U podstawy tworzy zwartą rozetę zielonych liści, które mają owalny kształt i są pokryte gąszczem delikatnych włosków. Z kępki wyrastają sztywne, wydłużone łodyżki zakończone okazałymi kwiatostanami.
Kwiaty gloksynii przypominają duże dzwonki i są aksamitne w dotyku. W zależności od odmiany różnią się między sobą kolorem, chociaż najczęściej spotyka się gloksynie fioletowe, białe, różowe lub czerwone. Płatki niektórych odmian mogą być pofalowane i wielokolorowe. Z wyglądu kwiaty syningii przypominają nieco fiołek afrykański, który — tak samo jak gloksynia — także należy do rodziny roślin ostrojowatych.
Okres kwitnienia gloksynii rozpoczyna się już wczesną wiosną i trwa bardzo długo, bo przez całe lato, aż do jesieni. Przy odpowiednich warunkach zadbana gloksynia będzie zachwycała kolorowymi kwiatami od kwietnia do września.
Zastosowanie gloksynii w domu i ogrodzie
Ze względu na swoje specyficzne wymagania uprawowe gloksynia zazwyczaj zdobi nasze domy i mieszkania jako roślina doniczkowa. Można ją uprawiać na parapecie i w jasnych miejscach, a także np. w oranżerii. Latem, kiedy temperatury utrzymują się na wyższym poziomie, doniczki z gloksynią można umieścić na balkonie lub tarasie.
W ogrodzie gloksynia ozdobi niższe rabaty, obrzeża czy skalniaki. Nie jest ona jednak odporna na niskie temperatury, dlatego nie zimuje w gruncie. W okresie jesienno-zimowym wymaga okresu spoczynku w pomieszczeniu.

Zasady udanej uprawy gloksynii
Ze względu na swoje południowoamerykańskie pochodzenie, gloksynia wymaga szczególnego traktowania. Przede wszystkim ależy ją umieścić w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu. Ważne jest także regularne podlewanie, zwłaszcza latem, w okresie kwitnienia rośliny. W tym czasie warto również dostarczyć gloksynii odżywkę pobudzającą kwitnienie. Dobrze sprawdzi się tu np. nawóz z drożdży.
Nieodzownym elementem pielęgnacji gloksynii jest zapewnienie jej okresu spoczynku. Po przekwitnięciu rośliny, gdy jej liście uschną, należy ją przenieść do suchego i chłodnego pomieszczenia, a także ograniczyć podlewanie.
W uprawie gloksynii trzeba uważać na czynniki, które jej wyjątkowo nie służą. Roślina nie lubi przeciągów, źle działa na nią także nadmiernie suche powietrze. Warto zadbać o odpowiednie warunki uprawy syningii, która szybko odwdzięczy się pięknymi kwiatami.
Czytaj także:
- Ta dekoracyjna roślina uda się w każdym ogrodzie. Zasiej w lipcu, a jeszcze w tym roku obsypie się aksamitnymi kwiatami
- Mak duński rozświetli ogród dwukolorowymi kwiatami. Jest odporny na suszę i rośnie na nieurodzajnej glebie
- Ten odporny na suszę krzew kocha ubogą glebę i zachwyca 2 razy w roku. Najpierw kwiatami, a potem „gąbczastymi” owocami