Reklama

Osrogowiec czerwony do Polski przywędrował z krajów śródziemnomorskich. Dobrze radzi sobie zatem z upałami i rośnie nawet na nieurodzajnej glebie. Nawet w niesprzyjających warunkach zdobi ogród niezwykle efektownymi kwiatami. Tą rośliną warto się zainteresować, zwłaszcza na początku swojej ogrodniczej drogi, gdyż potrafi ona wybaczyć wiele pielęgnacyjnych błędów.

Reklama

Tak wygląda ostrogowiec czerwony

Ostrogowiec czerwony zalicza się do rodziny roślin przewiertniowatych, do której należą popularne krzewy ozdobne, takie jak kalina czy wiciokrzew. Sam ostrogowiec nie jest jednak krzewem, a byliną, chociaż charakteryzuje go zwarty, krzaczasty pokrój. Gęsto ułożone pędy są sztywne i pną się pionowo w górę, osiągając wysokość nawet jednego metra.

Ozdobą ostrogowca są drobne kwiaty o rurkowatym profilu i kształcie małych gwiazdek, które tworzą okazałe baldachy. Kwiatostany mają kolor głębokiej czerwieni o różnych odcieniach, np. malinowym, szkarłatnym lub karminowym. Pojawiają się już w maju i zdobią ogród nawet do wczesnej jesieni.

Zastosowania i właściwości ostrogowca

Ostrogowiec stanie się efektowną ozdobą rabat kwiatowych, gdzie stworzy harmonijną kompozycję z innymi bylinami, takimi jak lawenda, czy jeżówka. Będzie się dobrze prezentował na tle dekoracyjnych traw, a sam stanie się równie efektownym tłem dla niższych bylin czy sukulentów.

Ze względu na swoje niskie wymagania i przystosowanie do rozwoju w trudnych warunkach, ostrogowca można nazwać byliną „do zadań specjalnych”. Poradzi sobie bowiem w miejscach trudnych i wymagających z punktu widzenia możliwości uprawowych. Nadaje się na skalniak, stromą skarpę, a nawet do pustych przestrzeni pomiędzy murkami czy płytami.

Kwiatostany ostrogowca wabią pożyteczne owady zapylające, a sama roślina znajduje również zastosowanie jako kwiat cięty.

Kwiaty ostrogowca czerwonego
Ostrogowiec czerwony jest odporny na suszę, fot. Adobe Stock, nahhan

Jak uprawiać ostrogowiec czerwony?

Jak wspomniano, ogromną zaletą ostrogowca czerwonego — poza jego znaczącymi walorami estetycznymi — jest wyjątkowo łatwa uprawa. Roślina dobrze radzi sobie z suszą i upałami, preferuje dobrze nasłonecznione miejsca w ogrodzie i nie wymaga częstego podlewania, ani nawożenia. Nie straszny jej także chłodniejszy klimat, a nawet mróz.

Podłoże w przypadku uprawy ostrogowca powinno być przepuszczalne, ale gleba nie musi być wcale urodzajna. Ta wytrzymała bylina urośnie bowiem na podłożu kamienistym czy wapiennym.

Chcąc wspierać wzrost i kwitnienie ostrogowca, warto regularnie pozbywać się przekwitniętych kwiatostanów. Roślina dobrze znosi także cięcie odmładzające i zagęszczające.


Czytaj także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama