Nawóz do zamiokulkasa robię z 1 składnika kuchennego. Szybko odwdzięcza się koroną zielonych liści
Zamiokulkas skorzysta na tej domowej odżywce. Szybko wypuści nowe pędy, a liście staną się jędrne i zielone. Sprawdź, z czego przygotować ten naturalny nawóz.

Zdrowotne właściwości siemienia lnianego są doskonale znane. Nasiona lnu wspomagają pracę układu pokarmowego, działają przeciwzapalnie, regenerująco, a także nawilżająco i odżywczo. Właściwości te warto wykorzystać również w uprawie roślin. Nawóz z siemienia lnianego to doskonała odżywka dla zamiokulkasa.
Siemię lniane to idealny nawóz do zamiokulkasa
W składzie siemienia lnianego znajduje się wiele cennych składników odżywczych, które na co dzień wykorzystuje się nie tylko w medycynie i kosmetyce, ale także w pielęgnacji roślin. Dla niektórych gatunków, takich jak zamiokulkas, nasiona lnu stanowią cenne źródło substancji stymulujących wzrost i zapewniających zdrowy rozwój.
Siemię lniane zawiera cenne mikroelementy, w tym magnez, który wspiera system korzeniowy, a także fosfor, który poprawia kondycję liści. Oprócz tego nasiona lnu zawierają również miedź i mangan wspomagające proces fotosyntezy. Z kolei obecny w nasionach błonnik wzmacnia łodygi, a kwasy tłuszczowe i witaminy odżywiają roślinę.
Nawóz z siemienia lnianego działa nie tylko odżywczo, ale także ochronnie, zapobiegając rozwojowi chorób wywoływanych przez grzyby. Taka odżywka sprawdzi się nie tylko w pielęgnacji zamiokulkasa, ale także innych roślin doniczkowych, np. skrzydłokwiatu, a także roślin ogrodowych, np. przy uprawie pomidorów.
Jak zrobić nawóz z siemienia lnianego?
Przygotowanie nawozu z siemienia lnianego do zamiokulkasa jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Przygotuj 2 łyżki stołowe nasion i zalej je litrem bardzo ciepłej wody (nie może to być wrzątek). Pozostaw siemię do maceracji. Nasiona powinny pozostać namoczone przez co najmniej kilka godzin, a nawet na całą noc, aż puszczą śluz.
Namoczone nasiona przecedź i odlej uzyskany płyn. Można go wykorzystać bezpośrednio do podlewania zamiokulkasa. Należy to robić raz na 2 tygodnie, podając nawóz do korzenia.
Pozostałe po namoczeniu nasiona można zmielić i lekko przemieszać z wierzchnią warstwą ziemi w doniczce. Do zastosowania w podłożu nadaje się także suche, zmielone siemię lniane.

Tak też odżywisz swojego zamiokulkasa
Składniki kuchenne doskonale nadają się do zasilania zamiokulkasa. Taki domowy nawóz nic nie kosztuje, a roślina szybko odwdzięcza się nowymi pędami i grubymi liśćmi. Można przykładowo zastosować nawóz do zamiokulkasa z wody po kaszy jaglanej, który zawiera bogactwo składników odżywczych.
Do przygotowania domowej odżywki można także wykorzystać odpady kuchenne. Idąc z duchem filozofii zero-waste otrzymasz darmową miksturę odżywczą. Potrzebujesz jedynie resztek z letniego obiadu. Robisz mizerię lub chłodnik? Nie wyrzucaj skórek. Nawóz do zamiokulkasa z obierek ogórka to prawdziwa bomba witaminowa. Cennym źródłem mikroelementów i składników odżywczych jest także inne sezonowe warzywo. Nawóz do zamiokulkasa z fasolki szparagowej pobudzi twoją roślinkę do intensywnego wzrostu.
Czytaj także:
- O ten odżywczy nawóz do petunii pytają wszystkie sąsiadki. A wystarczy tylko 1 składnik kuchenny i złota proporcja
- Ten oprysk robię za grosze, a rozprawia się z grzybami lepiej niż sklepowy. Psikam i mam święty spokój w ogrodzie
- Ta domowa maść ogrodnicza działa lepiej niż sklepowa, a kosztuje grosze. Ratuję nią połamane pędy w domu i w ogrodzie