Reklama

Zacienione miejsca w ogrodzie często pozostają puste. Niesłusznie. Wystarczy wybrać byliny, które nie tylko ozdobią tę trudną przestrzeń, ale dodatkowo wypełnią ją kwiatami. W takich warunkach doskonale poradzi sobie tiarella.

Reklama

Jak wygląda tiarella?

Tiarella to kłączowata, wieloletnia bylina ogrodowa, której atutem są niskie wymagania uprawowe i efektowny wygląd. Ozdobą tej rośliny są zarówno jej liście, jak i kwiatostany. Jako roślina okrywowa, wytwarza gęste liście o różnych kształtach, np. dłoni lub serca.

Z kępek liści wyrastają wydłużone pędy zakończone drobnymi kwiatami o gwiazdkowatej formie. Kwiatostany tworzą okazały, puszysty kłos o bladym, lekko kremowym lub różowawym kolorze, w zależności od odmiany.

Tiarella kwitnie przez całe lato, ale jeszcze dłużej zdobi ogród swoimi liśćmi, których zielona gęstwina tworzy piękną mozaikę na rabatach. Jesienią liście tej byliny dodatkowo zmieniają zabarwienie.

Tiarella urośnie w cieniu
Tiarella to bylina do cienistego ogrodu, fot. Adobe Stock, tom

Zastosowanie tiarelli w ogrodzie

W naturze tiarella najczęściej porasta stoki amerykańskich gór oraz tamtejsze lasy. Preferuje bowiem zacienione, wilgotne miejsca. Te cechy warto wykorzystać w ogrodzie, sadząc tę bylinę w pustych miejscach o słabym nasłonecznieniu. Idealnie nadaje się na skalniaki, leśne ogrody i przestrzenie pod drzewami oraz wokół zbiorników wodnych.

Tiarellla będzie ozdobą nie tylko samego ogrodu, ponieważ znajduje również zastosowanie jako kwiat cięty, który można wstawić do wazonu lub też wykorzystać jako element wiązanki.

Zasady uprawy tiarelli

Tiarellą warto się zainteresować nie tylko z uwagi na jej walory estetyczne, ale także dlatego, że nie nastręcza większych trudności podczas uprawy. Jak wspomniano, preferuje stanowiska zacienione lub półcieniste. Warto jednak zadbać o żyzną glebę i przepuszczalne podłoże.

Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, to należy pamiętać o podlewaniu, aby utrzymać wilgotność podłoża na stałym, umiarkowanym poziomie. Nie jest przy tym wymagane, ani nawożenie, ani zimowe czy letnie przycinanie tej byliny.

Tiarellę można zasadzić na wiosnę, by rozkwitła jeszcze w tym samym roku. Możliwe jest także sadzenie jesienią. Atutem tej rośliny jest mrozoodporność, dzięki czemu tiarella nie wymaga ani okrywania, ani specjalnych zabiegów zimą.


Czytaj także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama