Ta niziutka bylina sprawdzi się w małym ogrodzie. Do końca lata tworzy gęsty dywan barwnych kwiatów
Posłonek ogrodowy to idealna propozycja dla posiadaczy małych ogrodów. Ta niska bylina nie tylko pięknie kwitnie, ale również świetnie radzi sobie w trudnych warunkach - znosi suszę, nie wymaga żyznej gleby i z sezonu na sezon wygląda coraz lepiej. Jego kolorowe kobierce przyciągają wzrok aż do końca lata.

Posłonek ogrodowy nie jest jeszcze szczególnie popularny w polskich ogrodach, ale zdecydowanie warto dać mu szansę. To roślina praktycznie niezniszczalna, długowieczna i niezwykle dekoracyjna. Kwitnie obficie już od maja, a jego kwiaty przypominają maleńkie słoneczka. Niska, rozłożysta forma sprawia, że znakomicie sprawdza się jako tzw. roślina zadarniająca i tło dla innych gatunków.
Jak wygląda posłonek ogrodowy?
Posłonek ogrodowy to niska, rozłożysta bylina, która tworzy zwarte kobierce zielono-kwiatowe. Osiąga zwykle ok. 10-20 cm wysokości, a jego pędy pokładają się i płożą, skutecznie zakrywając glebę. Liście posłonka są drobne, wąskie, lekko skórzaste i intensywnie zielone, a dodatkowo utrzymują się na roślinie bardzo długo - czasem nawet zimą w łagodniejszych warunkach.
Jego główną ozdobą są oczywiście kwiaty: pojawiają się licznie od wiosny aż do późnego lata i mają wyraziste kolory - od żółtego, przez pomarańczowy i różowy, aż po czerwony czy łososiowy (w zależności od odmiany). Pojedyncze kwiaty przypominają miniaturowe maki lub dzikie róże. Niewielki rozmiar posłonka sprawia, że roślina ta świetnie sprawdza się na skalniakach, obrzeżach ścieżek czy w donicach i skrzyniach.
Sprawdza się także jako roślina zadarniająca, czyli taka, która szybko i gęsto pokrywa powierzchnię ziemi, tworząc "zielony dywan". Ten typ roślin ma gęsty pokrój, przez co utrudnia rozwój chwastów i ogranicza parowanie wody z ziemi.

Uprawa i pielęgnacja posłonka
Posłonek jest byliną łatwą w uprawie i praktycznie niezniszczalną. Dobrze czuje się w pełnym słońcu, bo wówczas kwitnie najobficiej. Gleba powinna być przepuszczalna i lekka, może być nawet uboga. Roślina źle znosi zastoje wody, dlatego warto unikać ciężkich, gliniastych podłoży. Co za tym idzie, świetnie odnajduje się w suszy, więc nawet jak zapomnisz ją podlać, nie będzie mieć ci za złe.
Po przyjęciu się w ogrodzie nie wymaga specjalnej opieki ani pielęgnacji. Nie potrzebuje nawożenia, przycinanie także nie jest konieczne, choć lekkie skrócenie pędów po kwitnieniu może pobudzić ją do ponownego kwitnięcia i zagęszczenia pokroju. W ogrodzie warto łączyć go z roślinami o podobnych wymaganiach, takimi jak rozchodniki, szałwie, lawendy czy goździki. Tworzy z nimi efektowne, różnokolorowe kompozycje, które cieszą oko przez całe lato i nie wymagają wiele pracy.
Czytaj także:
- Ta bylina na balkon lub do altanki bije na głowę pelargonię. Lepiej znosi suszę, deszcz i intensywniej kwitnie
- Ta bylina to królowa cienia. Kwitnie przez całe lato, obsypując się masełkowymi „dzwoneczkami”
- Ta wieloletnia bylina obsypie ogród różowymi kwiatami. Jest łatwa w uprawie i wyrasta na suchej glebie