Ta miododajna bylina przyciąga motyle i tworzy gęste poduchy kwiatów. Nie straszna jej susza ani uboga gleba
Gęsiówka kaukaska to jedna z tych bylin, które są jednocześnie piękne i niemal niezniszczalne. Kwitnie już wczesną wiosną, tworząc białe kobierce kwiatów, a dodatkowo wabi pszczoły i motyle. Świetnie sprawdzi się na skalniaku, murkach czy na rabatach. Dobrze czuje się także w donicy.

Gęsiówka kaukaska tworzy w ogrodzie dekoracyjne, gęste kępy złożone z drobnych, białych kwiatów, które rozświetlają rabaty już od marca. Jej niewielki wzrost i ekspansywny charakter sprawiają, że szybko zagęszcza przestrzeń, skutecznie tłumiąc chwasty i chroniąc glebę przed przesychaniem. Doskonale też uzupełnia puste przestrzenie w ogrodzie, tworząc kompletną, dekoracyjną kompozycję.
Jak wygląda gęsiówka kaukaska?
Gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica) to niska bylina o wyjątkowo dekoracyjnym charakterze, która doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa. Tworzy zwarte, gęste kępy dorastające do ok. 15 cm wysokości, które szybko się rozrastają i przypominają zielone, poduszkowate kobierce. Jej liście są drobne, owalne lub lekko ząbkowane, w odcieniach szarawej zieleni, często pokryte jedwabistym meszkiem.
Wczesną wiosną, bo już w marcu lub kwietniu, gęsiówka zakwita drobnymi, czteropłatkowymi kwiatami zebranymi w okrągłe, lekko wierzchołkowate grona. Najczęściej mają one kolor śnieżnobiały, choć pojawiają się również odmiany różowe czy jasnofioletowe. Kwiaty nie tylko zdobią ogród, ale też są źródłem nektaru, a więc - jako roślina miododajna - gęsiówka przyciąga mi.in. pszczoły i motyle. Dzięki zwartemu pokrojowi i szybkiemu rozrostowi, roślina ta świetnie nadaje się do ogrodów skalnych, na murki, skarpy czy jako obramowanie rabat, tworząc efektowny, kwitnący dywan. Jest idealna również do obsadzania trudnych stanowisk, gdzie inne rośliny mają problem z przyjęciem się.

Gęsiówka kaukaska: uprawa i pielęgnacja
Gęsiówka to idealna bylina dla początkujących, bo praktycznie nie sprawia problemów. Lubi stanowiska wystawione na pełne słońce, choć toleruje też lekki półcień. Preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Dobrze znosi jednak nawet jałowe, kamieniste podłoża, dzięki czemu możesz z powodzeniem sadzić ją np. między płytami chodnikowymi i w szczelinach. Ani trochę nie wymaga żyznej gleby, a nadmiar składników odżywczych może wręcz ograniczać jej kwitnienie.
Nie wymaga też częstego podlewania i dobrze znosi suszę. Musisz ją podlewać w zasadzie jedynie w dłuższych okresach bez deszczu. Po kwitnieniu warto ją lekko przyciąć, by zachowała zwarty pokrój i nie rozrastała się zbyt mocno, bo to bylina dość ekspansywna. Jest też w pełni mrozoodporna i nie potrzebuje okrywania na zimę. Co roku możesz ją odmładzać przez podział kęp.
Czytaj także:
- Ta ciekawa bylina zakwitnie nawet pod drzewami. Do późnej jesieni będzie obsypana różowymi kwiatami
- Ta wieczniezielona bylina zachwyca białymi kwiatowymi poduszkami. Jest odporna na suszę, słońce i blokuje chwasty
- Koniecznie posadź tę bylinę w doniczce. Obsypie się żółtymi trąbeczkami i nie zmarnieje, gdy zapomnisz ją podlać