Ta dekoracyjna roślina kwitnie jak malwa, a wygląda jak krzew. Zachwyca w ogrodzie aż do października
Ślęzawa trójwrębna to bliska kuzynka malwy i jej wierna kopia. Dowiedz się, jak ją uprawiać, a będzie zdobiła rabaty w twoim ogrodzie nawet do późnej jesieni.

Rodzina roślin ślazowatych cieszy się ogromną popularnością w polskich ogrodach. Jej najsłynniejszym przedstawicielem jest malwa, która stanowi tradycyjny element rodzimych działek. Blisko spokrewniona z malwą i przynależąca do tej samej rodziny jest ślęzawa trójwrębna, która także często gości na naszych rabatach. Zachwyca barwnymi kwiatami i przypomina okazały krzew.
Ślęzawa ma kwiaty jak malwa
Ślęzawa znana jest także pod swoją łacińską nazwą: Malope. Ta reprezentantka rodziny ślazowatych dzieli się na kilka odmian, z czego wyjątkowo ceniona jest Malope trifida, czyli ślęzawa trójwrębna. Roślina ta ma gęsty, krzewiasty pokrój, a jej gęsto usiane pędy kwiatowe osiągają wysokość od ok. 1 metra do nawet 120 cm. W efekcie ślęzawa przypomina kwitnący krzew.
Kwiaty ślęzawy są podobne do malwy — mają kształt rozłożystych lejków, delikatnie prążkowane płatki i występują w bogatej kolorystyce, od różu i purpury, przez czerwień, aż po biel. Malope kwitnie od początku lata aż do późnej jesieni. Jeszcze w październiku można podziwiać jej okazałe kwiatostany.
Zastosowanie ślęzawy w ogrodzie
Ślęzawa trójwrębna, podobnie jak inni przedstawiciele rodziny ślazowatych, uprawiana jest w ogrodach głównie ze względu na swoje walory estetyczne. Duże kwiaty, które długo się utrzymują i mienią żywymi kolorami to niekwestionowana ozdoba rabat. Idealnie pasują do wysokich kompozycji i obrzeży, tworząc spójną całość z innymi gatunkami, takimi jak dalie, hibiskus czy wspomniane wcześniej malwy.
Ślęzawa znajduje także zastosowanie jako kwiat cięty. Nadaje się do efektownych kompozycji florystycznych i pięknie prezentuje w wazonie.
Warto przy tym wspomnieć o jeszcze jednym, mniej znanym zastosowaniu ślęzawy, która — podobnie jak inne gatunki reprezentujące rodzinę ślazowatych — jest rośliną jadalną i bywa wykorzystywana jako dekoracja potraw.

Ślęzawa to roślina łatwa w uprawie
Uprawa ślęzawy w ogrodzie nie jest w żaden sposób kłopotliwa. Warto przeznaczyć dla niej dobrze nasłonecznioną rabatę, ale urośnie także na stanowisku półcienistym. Podłoże powinno być lżejsze i przepuszczalne, niezbyt wilgotne i zbite.
Ślęzawa nadaje się do wysiewu bezpośrednio do gruntu, co najlepiej zrobić na przełomie kwietnia i maja. Roślina lubi regularne, ale umiarkowane podlewanie, a także okresowe nawożenie odżywkami przeznaczonymi dla roślin kwitnących. Idealnie sprawdzi się tu np. uniwersalny nawóz z drożdży.
Czytaj także:
- Ta dekoracyjna bylina to bliski kuzyn róży i symbol szczęścia. Pachnie luksusowo i kwitnie aż do października
- Ta roślina w lipcu rozkwita kobiercami aksamitnych kwiatów. Kolorowe dzwoneczki zachwycają w domu i w ogrodzie
- Ta dekoracyjna roślina wygląda luksusowo i długo kwitnie. Posiej ją w lipcu, a szybko stanie się królową w ogrodzie