Reklama

Ta bylina nie tylko jest odporna na trudne warunki panujące w ogrodzie, ale jest także jego ozdobą. Dekoracyjną rolę pełnią zarówno kwiaty, jak i liście lewizji, które utrzymują się nawet przez cały rok. Ta niezwykła roślina wieloletnia zachwyca swoim wyglądaem, a do tego nie jest trudna w uprawie.

Reklama

Lewizja kwitnie jak azalia

Lewizja należy do rodziny zdrojkowatych i posiada cechy typowe dla sukulentów. Z tą grupą łączą ją przede wszystkim grube, mięsiste liście układające się w efektowną rozetę. Roślina wypuszcza wyniesione, sztywne pędy kwiatowe osiągające wysokość do 30 cm, które późną wiosną i wczesnym latem obsypują się efektownymi kwiatami.

Malinowa, purpurowa oraz pomarańczowa kolorystka kwiatów lewizji upodabnia tę roślinę do popularnej i cenionej wśród ogrodników azalii. Również gwiazdkowaty, regularny kształt kwiatostanów lewizji, które tworzą zwarte, efektowne „bukieciki”, przywodzi na myśl kwiaty różaneczników. Ponadto płatki kwiatów lewizji często są różnokolorowe, podobnie jak w przypadku niektórych odmian azalii, czego przykładem może być azalia japońska.

Chociaż wielokolorowe kwiaty stanowią niekwestionowaną ozdobę lewizji, również jej liście są cenione ze względu na swoje walory estetyczne, które zachowują przez cały rok. Jako roślina zimozielona, lewizja doskonale prezentuje się w ogrodzie niezależnie od panujących warunków.

Zastosowanie lewizji w ogrodzie

W zależności od odmiany lewizja utworzy niskie kępki kwiatów przy ziemi, jak i nieco wyższe kwiatowe skupiska. W ogrodzie sprawdzi się np. jako ozdoba obrzeży rabat czy elementów małej architektury, np. murków.

W swoim naturalnym środowisku, czyli na północnoamerykańskich wyżynach, lewizja porasta skaliste tereny i górskie zbocza, dlatego w ogrodzie również warto ją umieścić w warunkach, do których jest genetycznie przystosowana. Idealnie sprawdzi się zatem jako ozdoba skalniaka czy dekoracja przestrzeni pomiędzy płytami lub murkami.

Warto przy tym zaznaczyć, że uprawa lewizji możliwa jest zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Posadzona w donicy stanie się ozdobą tarasu lub balkonu.

Kwiaty lewizji przypominają azalię
Lewizja ma kwiaty jak różanecznik, fot. Adobe Stock, kama71

Jak uprawiać lewizję?

Zaletą lewizji jest nie tylko jej efektowny wygląd, ale także łatwość uprawy. Ponieważ posiada ona charakterystyczne dla sukulentów liście o mięsistej strukturze, ma zdolność gromadzenia wody, w związku z czym doskonale radzi sobie podczas suszy i upałów. Można ją uprawiać zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i w półcieniu.

Jeśli chodzi o preferowane warunki glebowe, to nie ma ona zbyt wygórowanych wymagań. Najlepsze będzie dla niej przepuszczalne podłoże o kwaśnym lub obojętnym odczynie. Nie wymaga także nadmiernej pielęgnacji, ponieważ nie przepada za obfitym podlewaniem. Na zimę może jednak wymagać okrywania.


Czytaj także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama