Nie płacę ani grosza i mam darmowy nawóz do skrzydłokwiatu. Roślina obficie kwitnie i co rusz wypuszcza białe „łódeczki”
Skrzydłokwiat szybko wypuści nowe pąki, jeśli zastosujesz domowy nawóz z odpadu kuchennego. Sprawdź, jak przygotować tanią i ekologiczną odżywkę do kwiatów, by rosły zdrowe.

Skrzydłokwiat to wdzięczna w uprawie roślina doniczkowa, której największą ozdobą są białe kwiatostany w łódeczkowatym kształcie. Aby pobudzić roślinę do wypuszczania nowych pąków, warto zastosować domowy nawóz ze skórek bananowych.
Co daje nawóz do skrzydłokwiatu z banana
Skórki banana zawiera całą gamę cennych składników odżywczych, które pobudzają rośliny do wzrostu i kwitnienia. To przede wszystkim ważne źródło potasu i fosforu, czyli pierwiastków, które w dużej mierze odpowiadają za proces wypuszczania nowych pąków. Do tego dochodzi wapń, który wzbogaca podłoże oraz magnez wspierający proces fotosyntezy.
To jednak nie koniec korzyści płynących ze stosowania nawozu z obierek od bananów. Taką odżywkę można także rozpylać na rośliny, by pozbyć się szkodników, takich jak mszyce.
Warto przy tym zaznaczyć, że nawóz ze skórek bananowych można stosować nie tylko w uprawie skrzydłokwiatu, ale także w przypadku innych roślin kwitnących, np. petunii, hortensji, forsycji czy pelargonii.
Tak przygotujesz nawóz z banana
Domowy nawóz do skrzydłokwiatu ze skórek bananowych przygotujesz bez żadnego wysiłku. W tym celu najlepiej wykorzystać owoce pochodzące z ekologicznej uprawy, ale nie jest to warunek konieczny. Wystarczą 2 banany, 1 litr wody i można brać się do dzieła.
- Przed obraniem umyj banany w ciepłej wodzie, a dodatkowo przetrzyj je mieszanką z sody oczyszczonej, by wyeliminować ewentualne pestycydy.
- Obierz banany i pokrój skórki na cienkie, kilkucentymetrowe paseczki.
- Pokrojone obierki bananowe umieść w słoiku i zalej letnią, najlepiej przefiltrowaną wodą. Zakręć słoik.
- Naczynie z bananowym roztworem przechowuj w zacienionym miejscu do 2 dni.
- Po tym czasie przecedź płyn i wymieszaj z czystą wodą w proporcjach 1 do 1.
- Gotowy nawóz stosuj do podlewania skrzydłokwiatu 2-3 razy w miesiącu.
Alternatywne metody przygotowania bananowej odżywki do skrzydłokwiatu i innych roślin to ususzenie skórek (np. w piekarniku), a następnie zmielenie lub zblendowanie. Uzyskany pył wystarczy rozsypać bezpośrednio na podłoże pod rośliną lub zmieszać z wodą i postępować podobnie jak z płynnym roztworem. Inne rozwiązania to kompostowanie miąższu z banana lub przygotowanie kiszonki z tego owocu.

Inne odżywki do skrzydłokwiatu
Skórki od banana to nie jedyny odpad kuchenny, z którego przygotujemy odżywkę do skrzydłokwiatu. W tym celu można wykorzystać obierki innych egzotycznych owoców, a mianowicie mango, które także zawierają bogactwo witamin. Nawóz do skrzydłokwiatu z obierek mango dostarcza cennych składników, w tym potasu stymulującego proces kwitnienia, a dodatkowo delikatnie zakwasza podłoże, stwarzając optymalne warunki do rozwoju tej rośliny doniczkowej.
W kuchni znajdziemy również inne składniki odżywek do skrzydłokwiatu. W tej roli doskonale sprawdzi się np. siemię lniane, soczewica, a także niezastąpione w uprawie roślin drożdże.
Czytaj także:
- Nawóz do azalii zrobisz z tego odpadu po ogórkach małosolnych. Proporcja 1:1 sprawi, że krzew obsypie się kwiatami
- Fusy z kawy zostaw w kuchni, ale sięgnij po 2 inne odpady. Wzmocnią piwonie, które za rok odwdzięczą się kulami kwiatów
- Ten nawóz sprawi, że nie nadążysz ze zbiorem pomidorów. Trzymaj się tylko złotej zasady 1:10