Reklama

Rybę jak z najlepszej smażalni przygotowałam w domu, nie obawiając się o swoją kieszeń. Wykorzystałam jeden „sekretny” składnik, który zmienia smak i wygląd ryby. Ryba zanurzona w piwnym cieście przed smażeniem zyskuje złocistą, lekką i chrupiącą skórkę. Oto jak ją przyrządzić.

Reklama

Ryba w cieście piwnym. Tak ją przygotujesz

Składniki na rybę w cieście piwnym:

  • 60 gramów mąki pszennej,
  • 60 gramów mąki kukurydzianej,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 2/3 szklanki zimnego piwa (ciemnego lub jasnego) albo 1/3 szklanki piwa i 1/3 szklanki zimnej wody gazowanej,
  • sól i pieprz do smaku,
  • 4 filety ulubionej ryby.

Sposób przygotowania:

  1. Odłóż 2 łyżki mąki pszennej, a pozostałą ilość wymieszaj z mąką kukurydzianą i proszkiem do pieczenia. Dopraw szczyptą soli i pieprzem.
  2. Energicznie mieszając widelcem, dodawaj stopniowo piwo i wodę gazowaną do mąki. Mieszaj dotąd, aż uzyskasz gęste, gładkie ciasto.
  3. Włóż ciasto do lodówki na 30-60 minut.
  4. W międzyczasie osusz filety ręcznikiem papierowym i dopraw solą.
  5. Podgrzej olej do 175°C (smażenie odbywa się w głębokim oleju, więc w garnku powinno być kilka centymetrów tego tłuszczu).
  6. 2 łyżki odłożonej mąki wsyp na talerz i obtaczaj w niej każdy filet. Otrzep z nadmiaru mąki.
  7. Zanurz cały filet w cieście.
  8. Ostrożnie zanurzaj każdy filet w gorącym oleju. Od czasu do czasu obracaj rybę. Smaż, aż będzie chrupiąca i złocista (ok. 6-8 minut).

Rybę podawaj ciepłą, np. z frytkami lub pieczonymi ziemniakami i surówką.

Jeżeli chcesz, aby filety dłużej były ciepłe, wstaw je na chwilę do piekarnika od razu po usmażeniu. Nagrzej piekarnik do 90°C i trzymaj w nim rybę do czasu, aż usmażysz wszystkie kawałki.

ryba w cieście piwnym
Ciasto piwne to jedna z najlepszych panierek do smażonej ryby, fot. Adobe Stock, Stepanek Photography

Co daje dodatek piwa w cieście do smażonej ryby?

Mogę śmiało powiedzieć, że ciasto na bazie piwa jest sekretem najlepszej smażonej ryby. Jak się okazuje, dwutlenek węgla zawarty w gazowanym napoju powoduje, że ciasto się napowietrza, w efekcie czego uzyskujemy puszystą, chrupiącą i lekką panierkę do ryby. Alkohol odparowuje w czasie smażenia, a pozostaje jedynie aromat, który nadaje oryginalnego smaku (zwłaszcza gdy użyjemy miodowego lub pszenicznego piwa). Według niektórych panierka piwna pozostaje też dłużej chrupiąca po usmażeniu niż ta z mąki pszennej.


Czytaj także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama