Reklama

Trening kalisteniczny, łączący precyzję pilatesowych sekwencji z siłą funkcjonalnego treningu z masą własnego ciała, to idealna opcja dla tych, którzy chcą wyrzeźbić sylwetkę bez sprzętu. Płynne kontrolowane ruchy przypominające nieco pilates wzmacniają mięśnie i modelują całe ciało. To skuteczna alternatywa dla klasycznych treningów z obciążeniem. Wypróbuj koniecznie kalistenikę!

Reklama

Na czym polega ten trening?

Trening trwa 25 minut i jest przykładem kalisteniki dla początkujących. Można go zrobić w domu, nie trzeba nawet mieć żadnego sprzętu sportowego, choć mata może być przydatna.

Zestaw składa się z serii ćwiczeń – 50 sekund pracy + 10 sekund odpoczynku. Są tu wariacje planków, łatwe pompki, wykroki i wiele innych ćwiczeń siłowych. Ćwiczenia wykonujesz w bardzo spokojnym, pilatesowym tempie, aby móc trenować dokładnie i skutecznie.

Końcowe rozciąganie, przypominające techniki pilatesowe, pozwala zakończyć trening aktywnie i rozluźnić spięte po treningu mięśnie oraz powiększyć ruchomość stawów. Każde ćwiczenie trwa tu 30 sekund z przerwami 10 sekund.

Na ekranie jest licznik upływającego czasu, wykres pokazujący, ile % treningu już za tobą oraz zapowiedzi, jakie będzie kolejne ćwiczenie. Dzięki temu łatwiej się ćwiczy i łatwiej utrzymać motywację do dalszego wysiłku.

Rada od trenera: zanim zaczniesz ćwiczyć, najpierw obejrzyj trening i zwróć uwagę, w jaki sposób ustawia ciało i porusza się instruktorka. Możesz najpierw spróbować zrobić 3-5 powtórzeń każdego zadania, aby nauczyć się ćwiczyć tak jak ona. To pomoże ci płynniej przechodzić od ćwiczenia do ćwiczenia, gdy już zaczniesz trening.

Dlaczego ten trening modeluje ciało lepiej niż pilates?

Kalistenika łączy stabilizację i pracę mięśni głębokich (jak w pilatesie) z intensywnym angażowaniem dużych grup mięśniowych. Dzięki temu:

  • Spalasz więcej kalorii – ćwiczenia angażują większą masę mięśniową.
  • Budujesz siłę funkcjonalną – ruchy wielostawowe uczą mięśnie pracy we współpracy.
  • Poprawiasz postawę, mobilność i równowagę – stabilizacja w plankach i kontrola bioder dają efekty pilatesu, ale działają z większą intensywnością.

Z badania opublikowanego w Isokinetics and Exercise Science wynika, że trening kalisteniczny znacząco poprawia kompozycję ciała, siłę i postawę. Pilates poprawia natomiast głównie postawę.

Co zyskujesz i dla kogo jest ten trening?

W treningu są ćwiczenia na wszystkie partie ciała, więc wzmacniasz nie tylko brzuch, lecz i inne partie ciała. Zyskujesz lepszą sylwetkę i lepszą jakość ciała, bo jednocześnie spalasz więcej kalorii niż podczas pilatesu, ale pracujesz też nad płaskim brzuchem.

Trening może poprawić ruchomość stawów, zmniejszać bóle pleców, poprawiać wygląd ciała i samopoczucie.

Ćwiczenia są proste i uniwersalne, więc może je robić każdy. Nie obciążają bardzo stawów. Będą skuteczne zwłaszcza w przypadku osób początkujących, które chcą ćwiczyć w domu, a nie mają żadnego sprzętu.


Czytaj także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama