Reklama

Jasnota plamista to bardzo ciekawa roślina. Pomimo swojego egzotycznego wyglądu wcale nie potrzebuje słońca, aby dobrze się rozwijać i dekorować ogród. Kwitnie przez wiele miesięcy (niemal pół roku!), pięknie wygląda i nie wymaga dużego zaangażowania z twojej strony. Będzie idealna dla zapracowanych albo początkujących ogrodników.

Reklama

Jak wygląda jasnota plamista?

Jasnota plamista to dekoracyjna wieloletnia bylina. Jej ozdobą są nie tylko kwiaty, ale także dwubarwne liście w kształcie serc. Najczęściej są ciemnozielone z charakterystycznym, srebrzystym paskiem przebiegającym przez środek blaszki. W przypadku niektórych odmian liście są niemal całkowicie srebrne, u innych zaś mają wyraźne, białe obwódki. Dzięki temu roślina przyciąga wzrok nawet wtedy, gdy jeszcze bądź już nie kwitnie.

Kwiaty jasnoty są drobne, ale bardzo dekoracyjne. Pojawiają się w kątach liści, tworząc gęste, kłosowate kwiatostany. Mają charakterystyczny kształt, bo przypominają maleńkie muszelki lub zamknięte mule. Ich barwa zależy od odmiany, najczęściej kwiaty są różowe, fioletowe albo białe. Kwitnienie zaczyna się w maju i przy sprzyjających warunkach trwa aż do października, dzięki czemu roślina zdobi ogród przez większą część sezonu.

Roślina osiąga zwykle nie więcej, niż 30 cm wysokości, choć przy intensywnym rozrastaniu się po ziemi może tworzyć gęste dywany nawet na większej powierzchni. Jej płożące pędy łatwo się ukorzeniają, co sprawia, że doskonale spełnia funkcję rośliny okrywowej, tłumiąc wzrost chwastów i stabilizując podłoże.

Kwitnie od maja aż do października, ale jej kwitnienie jest falowe. Oznacza to, że po pierwszym, obfitym rozkwicie wiosną, może robić krótkie przerwy, a potem znów wypuszczać kolejne kwiaty aż do jesieni, zwłaszcza jeśli regularnie usuwasz przekwitłe kwiatostany.

Jasnota plamista uprawa
Kwiaty jasnoty plamistej wyglądają jak zamknięte małże albo drobne muszelki, fot. Adobe Stock, orestligetka

Jasnota plamista: uprawa, wymagania, pielęgnacja

Jasnota jest rośliną bardzo mało wymagającą. Sprawdza się na rabacie, między krzewami, a nawet w donicach i skrzyniach na tarasie albo balkonie. Możesz też wykorzystać jej do aranżacji ogrodu przy płocie. Najlepiej czuje się w miejscach cienistych lub półcienistych, gdzie wiele innych roślin sobie nie radzi. Świetnie sprawdza się pod drzewami liściastymi, gdzie gleba jest naturalnie wilgotna, a światło delikatnie przefiltrowane przez korony.

Roślina preferuje żyzne, próchniczne i lekko wilgotne gleby, ale jest dosyć elastyczna względem warunków, w jakich rośnie. Jasnota poradzi sobie również w mniej żyznym podłożu.

Nie potrzebuje za to regularnego nawożenia - wystarczy, jeśli wiosną podsypiesz jasnotę cienką warstwą kompostu lub ściółki liściastej. Podlewać wystarczy tylko w okresach długotrwałej suszy, szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu. W pozostałych przypadkach radzi sobie doskonale, podlewana deszczem.


Czytaj także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama