Posiej w lipcu i ciesz się bujnym kwitnieniem aż do jesieni. Te kwiaty są łatwe w uprawie i radzą sobie w pełnym słońcu
Stokrotka pospolita to bardzo popularny kwiat, który często można spotkać w przydomowych ogródkach. Cieszy oko ładnym kwitnieniem, a oprócz tego jest prosta w uprawie i nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Lipiec to idealny czas na wysiew stokrotki. Ta ozdobna roślina będzie kwitła aż do jesieni, jeśli tylko spełnisz jej minimalne wymagania.

Wiosna i lato to najlepszy czas dla roślin. Właśnie wtedy mogą pokazać w pełni swoje piękno i rozwinąć bujne pąki kwiatów. Jeśli zastanawiasz się jakie kwiaty posadzić w ogrodzie w lipcu, postaw na niewymagającą i odporną na zmienne warunki atmosferyczne stokrotkę pospolitą. Oto, co trzeba o niej wiedzieć, aby szybko i na długo pokryła się białymi kwiatuszkami.
Małe wymagania stokrotki pospolitej
Stokrotka pospolita to wyglądająca niepozornie roślina, która jest bardzo wytrzymała i ma długi okres kwitnienia. Można spotkać ją nie tylko na działkach i w ogródkach. Bylina wyrasta też na łąkach i przy drogach. Najlepiej poradzi sobie w glebie przepuszczalnej, próchnicznej i lekko wilgotnej. Pełne słońce jej nie przeszkadza, ale urośnie także w półcieniu. Uschnięte kwiatostany najlepiej usuwać od razu, gdy zależy ci na zapanowaniu nad samoistnym wysiewem nasion.
Ze względu na dosyć płytki system korzeniowy stokrotki należy podlewać regularnie i umiarkowanie. Można wysiewać je na rabatach lub w donicach. Wysiew do skrzynek najlepiej przeprowadzić w czerwcu bądź lipcu, zaś w stałe miejsce stokrotki usadzane są we wrześniu. Pierwsze kiełki pojawiają się już w niecałe dwa tygodnie od posiania, a pełnym i dorodnym kwitnieniem można cieszyć się na kolejną wiosnę.
Te popularne kwiaty są dosyć odporne na suszę, ale długie okresy bez nawadniania osłabiają ich kondycję. Aby stokrotki kwitły długo i obficie można także wspomagać je nawozem wieloskładnikowym (pierwsze zastosowanie powinno odbyć się już na początku wiosny) i dbać o systematyczne odchwaszczanie. Warto też pamiętać o ściółkowaniu, dzięki któremu bylina jest chroniona przed utratą wilgoci.

Stokrotka pospolita - dlaczego warto mieć ją w ogródku?
Łatwość uprawy stokrotek pospolitych to jedna z ich niewątpliwych zalet. Te byliny nie potrzebują wiele, aby zakwitnąć. Cieszą oko swoim klasycznym wyglądem - mają prostą, nierozgałęziająca się łodygę zakończoną pojedynczym kwiatem z białymi (czasami różowymi) płatkami i żółtym środkiem. Ich kwiaty utrzymują się nawet do listopada.
Rośliny można uprawiać nie tylko w ogródku. Stokrotki w doniczkach ustawiona na tarasach bądź balkonach prezentują się równie pięknie. Warto też podkreślić, że te byliny przyciągają pożyteczne owady zapylające i wspierają bioróżnorodność.
Czytaj także:
- Nawóz do azalii zrobisz z tego odpadu po ogórkach małosolnych. Proporcja 1:1 sprawi, że krzew obsypie się kwiatami
- Ten domowy nawóz sprawia, że petunia kwitnie jak szalona. Wystarczy tylko 1 kuchenny składnik
- Genialny nawóz do fuksji robię z tego taniego warzywa. W spożywczaku kosztuje mniej niż 3 złote