Reklama

Przycinanie drzewek owocowych to podstawa ich pielęgnacji i niezawodny sposób na obfite owocowanie. Nie inaczej jest w przypadku czereśni, która właśnie w lipcu, a więc tuż po zbiorach, wymaga skrócenia pędów i gałęzi. Dzięki temu zabezpieczysz drzewko na zimę i przygotujesz na kolejny sezon.

Reklama

Dlaczego warto przycinać czereśnie w lipcu?

Przełom czerwca i lipca to szczyt sezonu owocowego. To właśnie wtedy można delektować się smakiem dojrzałych czereśni. Po oberwaniu owoców warto jednak przeprowadzić prosty zabieg pielęgnacyjny, który przygotuje czereśnię na nadejście zimy i pobudzi owocowanie drzewka w przyszłym sezonie.

Przycinanie czereśni warto przeprowadzić jeszcze latem, najlepiej od połowy lipca do połowy sierpnia. Wysokie temperatury i mniejsza wilgotność powietrza w tym okresie sprzyjają szybszemu gojeniu się ran po cięciu. Zwlekając z tym zabiegiem, narażamy drzewko na rozwój infekcji. Może do nich dojść nie tylko na skutek utrudnionego gojenia ran po przycinaniu, ale także w konsekwencji namnażania się grzybów i bakterii, szczególnie w sezonie jesiennym.

Przycinając czereśnie jeszcze w lipcu, ułatwiasz drzewku szybszą regenerację po tym zabiegu pielęgnacyjnym, minimalizujesz ryzyko rozwoju chorób, a także wspierasz wrozrost i proces owocowania. Wakacyjne skrócenie i przerzedzenie gałęzi oraz pędów poprawia cyrkulację powietrza i zwiększa dostęp światła, umożliwiając zdrowy wzrost nowych pędów na wiosnę.

Wakacyjne przycinanie czereśni krok po kroku

Na przeprowadzenie zabiegu przycinania drzewek owocowych warto wybrać suchy, ciepły dzień. Dzięki temu rany po cięciu szybciej się zasklepią. Następnie należy wykonać następujące czynności:

  1. Usuń suche i chore gałęzie oraz pędy, które w danym sezonie nie wydały owoców.
  2. Pozbądź się gałęzi oraz pędów krzyżujących się, ograniczających przestrzeń i dostęp do światła.
  3. Skróć zielone pędy (pochodzące z bieżącego roku) nawet do 2/3 długości.
  4. Zabezpiecz rany po cięciu specjalną emulsją o działaniu grzybobójczym lub maścią ogrodniczą.
Jak przycinać czereśnie latem
Po zbiorach czereśni robię tę 1 rzecz i mam spokój na rok, fot. Adobe Stock, JRG

Przycinanie starych czereśni latem

Cięcie wakacyjne czereśni jest szczególnie istotne w przypadku starszych drzewek owocowych. Koniecznie należy się pozbyć gałęzi chorych i zbyt rozrośniętych oraz przecinających się i zbytnio zagęszczających koronę.

W przypadku starszych czereśni należy jednak nie tylko przerzedzić, ale także skrócić koronę drzewka, przycinając gałęzie do wysokości nie więcej niż 4 m. Warto przy tym usunąć pionowe, wydłużone pędy rosnące w górę, ponieważ nie wydają one owoców i powodują niepotrzebne zagęszczenie korony.

Regularne przycinanie starszych czereśni po owocowaniu, nieco bardziej intensywne niż w przypadku młodszych drzewek, poprawia ich kondycję, zwiększa odporność na choroby i zapewnia obfite zbiory w przyszłym sezonie.


Czytaj także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama