To i owo z bryndzą
Jej prawdziwi znawcy, czyli górale, wiedzą, że z tego wyrazistego w smaku owczego sera można przygotować mnóstwo wybornych dań: zupy, kluski, farsze do warzyw, pierogów i wypieków.

Pulpeciki z ziemniaków i bryndzy
Przygotuj:
60 dag ziemniaków,
15 dag bryndzy,
3 łyżki posiekanych orzechów włoskich,
2-4 łyżki mąki pszennej łyżka masła,
2 nieduże jajka,
2-3 łyżki świeżo startego oscypka lub sera tylżyckiego,
łyżka oleju,
pieprz, sól
Sposób przygotowania:
Ziemniaki wyszorować, ugotować w mundurkach, wystudzić, obrać i przepuścić przez praskę. Bryndzę utrzeć z masłem, solą, pieprzem. Wymieszać z orzechami, ziemniakami, jajkami, 1-2 łyżkami mąki, po czym starannie zagnieść ciasto. Formować z niego małe, lekko owalne pulpeciki, obtaczać je w mące, partiami wkładać na 2-3 min do szerokiego garnka z posoloną wrzącą wodą, ale ich nie gotować. Następnie wyjąć pulpeciki łyżką cedzakową, rozłożyć na natłuszczonej blasze, posypać startym serem i zapiekać 10-15 min w gorącym (180°C) piekarniku. Podawać jako samodzielne danie jarskie polane masłem lub przesmażoną na oleju cebulką albo jako dodatek do kotletów z białych mięs.
Wykwintna pasta do kanapek i tartinek
Przygotuj:
20 dag bryndzy owczej,
po 10 dag kremowego serka koziego i krowiego,
po 2 łyżki drobno posiekanych kaparów, filetów anchois (wcześniej osączonych), suszonych
pomidorów w oliwie,
3 łyżki drobno posiekanych zielonych oliwek,
ewentualnie 1-2 łyżki majonezu,
pieprz
Sposób przygotowania:
Serki utrzeć na gładki krem. Jeśli wyjdzie zbyt gęsty, dodać 1-2 łyżki majonezu i ponownie utrzeć. Następnie dołożyć drobniutko posiekane kapary, oliwki, filety anchois i suszone pomidory, wszystko wymieszać. Doprawić pastę do smaku pieprzem. Świetna do kanapek i tartinek z różnych gatunków pieczywa. Kanapeczki takie można udekorować pomidorkami koktajlowymi, rzodkiewkami, posiekaną cebulką, rzeżuchą, kawałeczkami anchois, ruloniczkami z małych cienkich plasterków szynki, gałązkami koperku itp. - według własnego gustu.
Banica
Przygotuj:
Ciasto: 35-40 dag mąki,
2 łyżki oleju,
łyżka soku z cytryny,
szczypta soli.
Nadzienie: 45 dag bryndzy (najlepiej owczej),
25 dag sklarowanego masła,
3-4 jajka,
1/2 szklanki mleka
Sposób przygotowania:
Mąkę przesiać do miski, dodać sól, łyżkę oleju, sok z cytryny i zagniatać, dolewając tyle przegotowanej letniej wody, by powstało dość twarde ciasto. Utoczyć z niego 2 grubawe wałki, posmarować je pozostałym olejem i na 30 min odstawić w ciepłe miejsce. Tymczasem bryndzę utrzeć z jajami, połową masła i powoli dolewanym mlekiem. Okrągłą formę do pieczenia nasmarować masłem. Oba wałki ciasta przekroić na pół. Pierwszą porcję ciasta rozwałkować na cieniutki prostokątny placek. Rozsmarować na nim 1/4 farszu i uważnie, by farsz nie wypłynął poza ciasto, zrolować, tworząc wałek. Ułożyć ten wałek spiralnie w formie, zaczynając od jej środka. Potem kolejno w ten sam sposób przygotować następne 3 wałki i każdy doklejać do poprzedniego i tak samo zwijać, tworząc spiralną banicę o coraz większej średnicy. Na końcu obficie posmarować ją stopionym letnim masłem, wstawić do piekarnika nagrzanego do 190°C i upiec na jasnozłoty kolor. Ten strudel o bułgarskim rodowodzie świetnie smakuje na ciepło i zimno.
Kartoflanka po góralsku
Przygotuj:
50 dag ziemniaków,
30 dag bryndzy,
5 szklanek bulionu drobiowego lub warzywnego,
mała cytryna,
2 łyżki masła,
3 łyżki posiekanego koperku,
po szczypcie cukru i pieprzu, sól
Sposób przygotowania:
Ziemniaki obrać, pokroić w kostkę, wrzucić do garnka, zalać gorącym bulionem, przykryć i gotować ok. 20 min. Cytrynę wyszorować, na moment włożyć do wrzątku, osuszyć, po czym zetrzeć z niej troszkę (1/4 łyżeczki) cieniutkiej skórki i wsypać ją do miseczki. Dodać bryndzę i masło, wszystko dokładnie utrzeć, dodać do wrzącej zupy i, mieszając, gotować jeszcze chwilkę. Na końcu doprawić zupę do smaku cukrem, pieprzem i solą. Rozlać kartoflankę do talerzy lub miseczek, do każdej porcji włożyć po 1-2 cieniutkie plasterki cytryny (bez skóry i pestek!), posypać posiekanym koperkiem i podawać.
Sałatka z wędzoną rybą i kuleczkami z bryndzy
Przygotuj:
Po 1/2 główki sałaty lodowej i karbowanej czerwonej,
niezbyt duża wędzona ryba (np. pikling lub sielawa),
15 dag bryndzy,
duży mięsisty pomidor,
po 2-3 łyżki zielonych oliwek nadziewanych papryką i czarnych (bez pestek), czubata łyżka posiekanego koperku,
2-3 łyżki dość drobno posiekanych pistacji.
Sos: 3 łyżki soku z cytryny,
2 łyżki oliwy,
szczypta cukru,
pieprz, sól
Sposób przygotowania:
Z bryndzy utoczyć kulki (jak orzech laskowy), obtoczyć w posiekanych pistacjach, ułożyć na wyścielonej pergaminem tacy i wstawić do lodówki. Składniki sosu zmiksować z 2 łyżkami przegotowanej zimnej wody, schłodzić w lodówce. Sałaty umyć, porwać na kawałki, wrzucić do miski. Pomidor sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w kostkę. Oczyszczoną ze skóry i ości rybę rozdrobnić na kęsy. Zielone oliwki pokroić na połówki, a czarne na pierścienie i wraz z rybą dorzucić do sałaty. Dodać pokrojony pomidor, 2/3 koperku, polać prawie całym sosem i delikatnie wymieszać. Część sałatki przełożyć do salaterki, posypać połową kulek z bryndzy, przykryć resztą sałatki. Na wierzchu rozłożyć resztę bryndzy, oprószyć sałatkę pozostałym koperkiem, skropić resztą sosu winegret. Podawać z bagietką.
