Wątróbka da się lubić
Jedni podroby uwielbiają, inni twierdzą, że za nic w świecie nie wzięliby do ust wątróbki, serc czy żołądków. Jeśli należycie do tej drugiej grupy, wypróbujcie nasze przepisy. Przekonacie się, że wątróbka smakuje bosko!

Z szałwią i jabłkiem
- 50 dag wątróbki (cielęcej lub wieprzowej),
- 6 dag masła (najlepiej sklarowanego),
- 2 łyżki mąki,
- sok z 1 cytryny,
- deserowe jabłko,
- 3 łyżki posiekanych listków świeżej szałwii,
- łyżka oleju słonecznikowego,
- pieprz, sól, listki szałwii i plasterki cytryny do przybrania
Sposób przyrządzania:
Wątróbkę oczyścić z błon i żyłek, umyć, osuszyć, pokroić na plastry. Na dużym talerzu wymieszać mąkę z solą i pieprzem. Obtoczyć plastry wątróbki, strząsnąć nadmiar mąki. Na patelni rozgrzać połowę masła i olej. Kiedy tłuszcz zacznie się pienić, porcjami wkładać plastry wątróbki i smażyć na dużym ogniu 2-3 min z każdej strony. Lekko zrumienione przełożyć łyżką cedzakową na ogrzany talerz i trzymać w cieple. A na patelni rozgrzać pozostałe masło, dodać obrane, pokrojone w grube słupki jabłko, sok z cytryny i posiekaną szałwię. Mieszać drewnianą łopatką, zeskrobując drobinki, które przywarły do dna. Gorącą wątróbkę polać sosem z patelni, przybrać liśćmi szałwii i plasterkami cytryny.
A la Stroganow
- 55 dag wątróbki cielęcej,
- 12-15 dag przerośniętego i pokrojonego na paski boczku,
- po 150 ml wywaru z kurczaka i śmietany kremówki,
- 2 łyżki oleju słonecznikowego,
- duża cebula,
- ewentualnie garść pieczarek,
- 2 łyżki mąki,
- łyżka przecieru lub niepełna łyżeczka koncentratu pomidorowego,
- posiekany świeży estragon,
- pieprz, sól
Sposób przyrządzania:
Wątróbkę oczyścić z błon i żyłek, pokroić na paski szer. 1 cm. Pieczarki oczyścić, pokroić w plastry. Cebulę obrać, pokroić na cienkie plasterki i przesmażyć na rozgrzanym na patelni oleju z boczkiem i pieczarkami. Gdy boczek się wytopi i nabierze chrupkości, dodać wątróbkę i, mieszając, smażyć 2 min, po czym osączyć z oleju, przełożyć do miseczki i trzymać w cieple. Do pozostałego na patelni tłuszczu wsypać mąkę i, mieszając, krótko smażyć. Potem, mieszając, powoli wlać zimny wywar, zagotować. Dodać przecier pomidorowy, przyprawić pieprzem i solą. Dołożyć cebulę, boczek i wątróbkę, zaciągnąć potrawę kremówką, przykryć i dusić 3 min na malutkim ogniu. Przed podaniem posypać estragonem. Podawać z pieczywem lub z ziemniakami z wody i ogórkami małosolnymi.
Z cebulą w białym winie
- 55-60 dag wątróbki cielęcej,
- szklanka białego wina wytrawnego,
- 4 cebule,
- 5 dag masła,
- 2 łyżki oliwy,
- zielenina do dekoracji,
- pieprz, sól
Sposób przyrządzania:
Wątróbkę wypłukać, pokroić na plastry. Pokrojoną na plastry cebulę zeszklić na oliwie, podlać winem i dusić bez przykrycia ok. 15 min. Na osobnej patelni rozgrzać masło i krótko obsmażyć wątróbkę. Dodać cebulę, oprószyć pieprzem, solą i dusić 3 min.
Wątróbki drobiowe na sposób orientalny
- 30 dag wątróbek drobiowych,
- 1/4 szklanki bulionu drobiowego (może być z kostki),
- 15 dag pieczarek,
- cebula,
- duży zielony strąk papryki,
- ząbek czosnku,
- 3 łyżki oliwy,
- łyżeczka białej wódki,
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
Sposób przyrządzania:
Cebulę obrać, pokroić w cieniutkie piórka, czosnek drobniutko posiekać lub przecisnąć przez praskę. Paprykę oczyścić z nasion i pokroić na małe kawałki lub w słupki. Umyte i osuszone grzyby pokroić w paski. Wątróbki oczyścić z błon, umyć i osuszyć. Mąkę ziemniaczaną wymieszać z zimnym bulionem. Na rozgrzaną w woku lub szerokim rondlu oliwę (2 łyżki) wrzucić czosnek i, mieszając, smażyć 30 sek. Dołożyć paprykę i cebulę, smażyć, mieszając, 3 min, po czym przełożyć je na ogrzany talerz. A na pozostałym w rondlu lub woku tłuszczu krótko (1 min) smażyć pieczarki. Następnie dolać łyżkę oliwy, a gdy się rozgrzeje, włożyć wątróbkę, skropić ją wódką i smażyć 3-4 min, mieszając. Na końcu wlać bulion z mąką. Po minucie duszenia dodać warzywa z talerza i dusić potrawę jeszcze 2-3 min. Serwować danie z długoziarnistym ryżem albo z jasnym pieczywem.