Reklama

Rozgrzewka ma przygotować ciało do wysiłku, jaki je czeka podczas treningu. Ale przecież ludzie trenują różne sporty, czasami tak różniące się między sobą jak dzień i noc. To dlatego nie sposób wybrać jedno ćwiczenie, które spełni wymagania każdego rodzaju treningu. Na pocieszenie informacja: rozgrzewka to nie rocket science i znając kilka podstawowych zasad, każdy wybierze rozgrzewkę idealną.

Reklama

Ćwiczenia na rozgrzewkę – kluczowe informacje

Znasz to uczucie, gdy po wstaniu z łóżka organizm i umysł jest spowolniony, a po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach funkcjonuje już na tyle dobrze, że można zacząć normalnie działać? To dobra analogia do stanu ciała przed i po rozgrzewce. Jej celem jest pobudzenie organizmu do pracy na wyższych obrotach.

Dlaczego trzeba robić rozgrzewkę? Aby ciało było gotowe na trening, trzeba podnieść jego temperaturę, czyli rozgrzać. W wyższej temperaturze ciało pracuje wydajniej, a ryzyko kontuzji jest niższe. Rozgrzewka musi też przyspieszyć pracę serca i zwiększyć dopływ krwi do mięśni, zwłaszcza tych, które mają być mocno zaangażowane w trening. To ważne, aby usprawnić dostarczanie do nich tlenu i energii. Nieco wyższa temperatura ciała pomaga uwalniać tlen z hemoglobiny i aktywuje enzymy, które pomagają zaopatrywać mięśnie w energię. Rozgrzewka przyspiesza też przewodzenie impulsów nerwowych, co pomaga mięśniom szybciej i mocniej się napinać i rozluźniać, czyli wydajniej i szybciej pracować.

Teraz już możesz się domyślać, że truchcik nie będzie najlepszą rozgrzewką przed ćwiczeniami na górne partie ciała, a pompki przed bieganiem. I tak jest faktycznie.

Zasady wykonywania rozgrzewki

Poniżej główne zasady, a właściwie etapy, wykonywania rozgrzewki, które wynikają z badań naukowych.

  1. Rozgrzewka pasywna – pierwszy etap polegający na rozgrzaniu ciała w ciepłej kąpieli lub saunie. Ten etap nie jest obowiązkowy dla amatorów. Pomaga podnieść temperaturę ciała bez wysiłku.
  2. Rozgrzewka ogólna – może być pierwszym etapem rozgrzewki amatorów. To ćwiczenia przyspieszające krążenie krwi i także podnoszące temperaturę ciała. Może to być lekki jogging, skakanie na skakance, pajacyki itp. W pierwszej części wystarczy nieduża intensywność – to zastąpi rozgrzewanie np. w saunie. W drugim etapie trzeba zwiększyć intensywność, co zadziała pobudzająco na układ nerwowy.
  3. Rozgrzewka specyficzna – to przygotowanie partii ciała, które będą zaangażowane w trening. Jeśli masz przed sobą trening biegowy, wykonuj ćwiczenia imitujące bieg i poprawiające technikę ruchu. To nadal ćwiczenia dynamiczne, np. skipy, przeskoki z nogi na nogę z obszernymi ruchami ramion. Trzeba je robić ze wzrastającą intensywnością. Jeśli przed tobą trening siłowy np. na dolne partie ciała, rób przysiady z niedużym obciążeniem (lub żadnym) lub wykroki. Generalnie rób to, co zrobisz podczas treningu, ale z mniejszym obciążeniem. Teraz już wiesz, dlaczego Iga Świątek przed rozpoczęciem meczu serwuje, odbija piłki i macha rakietą „na sucho”.

Całość powinna trwać w przypadku amatora 15-20 minut. Rozgrzewka powinna trwać tym dłużej, im ktoś jest bardziej zaawansowanym ćwiczącym.

I na koniec rada: dobra rozgrzewka to taka, która cię nie zmęczy, ale pobudzi i pozwoli zrobić dobry trening. Obserwuj więc swoje ciało i samopoczucie, a z pewnością wypracujesz sobie taki zestaw ćwiczeń rozgrzewkowych, który będzie ci najlepiej służył.

fot. Zasady prawidłowej rozgrzewki/ Adobe Stock, KayExampeopleimages
Źródła:
Brooks, G. & Fahey, T. Exercise Physiology, Human Bioenergetics and Its Application. Macmillan Publishing Co. 1985.
McCardle, W.D. Exercise Physiology, Energy, Nutrition and Human Performance. Lea & Febiger. 1986.
Renstrom, P. & Kannus, P. Prevention of injuries in endurance athletes. In Endurance in Sport. Ch.32. pp.325-350, 1992.
Enoka, R. “Neuromechanics of Human Movement”. Third Edition. Human Kinetics; (2002). ISBN-10: 0736066799: 366.
Reklama

Czytaj także:
Jak rozgrzewać się przed treningiem siłowym?
Rozgrzewka przed biegiem: sprinterskim i długodystansowym
Rozgrzewka na WF - jak ją ułożyć?

Reklama
Reklama
Reklama