Jedno pilatesowe ćwiczenie, które wymodeluje dolną część brzucha. Wystarczy kilka minut dziennie w domu na macie
Chcesz wymodelować dolną część brzucha bez potu i sprzętu? „Bird dog” – proste ćwiczenie w klęku podpartym dla początkujących i zaawansowanych wzmocni core, spłaszczy brzuch i poprawi postawę. Wystarczy mata i kilka minut dziennie, by poczuć i zobaczyć różnicę.

„Bird dog” to jedno z podstawowych ćwiczeń pilatesowych i rehabilitacyjnych, które skutecznie angażuje mięśnie brzucha bez obciążania kręgosłupa. Wykonasz je w klęku podpartym na macie. Regularne praktykowanie „bird doga” wzmacnia dolną część brzucha, poprawia stabilizację tułowia i pomaga osiągnąć ładniejszą sylwetkę.
Jak zrobić poprawnie zrobić "bird dog"
Pozycja wyjściowa: Ustaw się w klęku podpartym. Dłonie pod barkami, kolana pod biodrami. Stopy rozstawione na szerokość bioder. Utrzymuj neutralne ustawienie kręgosłupa, nie wyginaj go w odcinku lędźwiowym, głowa na przedłużeniu tułowia, wzrok skierowany ku macie. Delikatnie zbliż pępek w kierunku kręgosłupa, jednocześnie napinając mięśnie dna miednicy. To„gorset”, który stabilizuje ciało podczas ruchu. Zrób wdech.
Ruch: Z wydechem, i nie pozwalając biodrom kiwać się na boki, unieś prawą rękę do przodu, równocześnie prostując lewą nogę w tył. Ręka i noga powinny znajdować się w jednej linii z tułowiem, równoległe do podłoża. Palce wyprostowane, stopa na wysokości biodra.
Utrzymaj pozycję na 1-2 sekundy, pilnując, by tułów i biodra pozostawały nieruchomo. Z wydechem wróć do klęku podpartego. W kolejnym powtórzeniu unieś drugą parę kończyn. Ćwicz powoli i dokładnie!
Pomysły na zwiększenie stopnia trudności ćwiczenia:
- Wydłużenie pauzy: zamiast 1-2 sekund, trzymaj uniesione kończyny przez 5 sekund.
- Dodanie oporu: załóż na kostki lekkie gumy oporowe weź do rąk hantle (0,5-1 kg).
- Dotknięcie łokcia i kolana: po uniesieniu kończyn, z wydechem zegnij je, tak by łokieć i kolano zetknęły się pod tułowiem, po czym ponownie wyprostuj i dopiero wtedy wróć do klęku podpartego.

Na jakie mięśnie działa to ćwiczenie:
- Mięśnie głębokie brzucha: utrzymują stabilność tułowia, pomagają uzyskać płaski brzuch i chronią odcinek lędźwiowy;
- Mięsień prosty brzucha (dolna jego część);
- Mięśnie grzbietu (wielodzielny, prostownik grzbietu): odpowiadają za stabilizację kręgosłupa podczas unoszenia kończyn.
- Pośladkowy wielki i średni: zaangażowane przy prostowaniu nogi w tył, wzmacniają okolicę bioder.
Bird dog to ćwiczenie wzmacniające mięśnie posturalne i pomagające zredukować ból w dolnej części pleców. Modeluje sylwetkę bez wielkiego wysiłku, ale nie spala dużej liczby kalorii.
Jak trenować, wykorzystując „bird doga”, aby mieć płaski brzuch
Włącz bird doga do swojej rutyny 3 razy w tygodniu. Możesz go wykonywać na koniec treningu siłowego lub jako samodzielną krótką sesję.
Wykonuj 3 serie po 12-15 powtórzeń na stronę, przerwa 30 s między seriami.
Co 4 tygodnie możesz zwiększać trudność ćwiczenia, np. zwiększając pauzę w wyproście o 1 s lub dodawać po 2 powtórzenia do każdej serii.
Stwórz obwód:
- „Bird dog”
- Plank na łokciach (30 s)
- Side plank prawa strona (20 s)
- Side plank lewa strona (20 s)
Krótka przerwa (30 s). Powtórz 2-3 razy.
Aby „wydobyć” mięśnie dolnej części brzucha spod warstwy tłuszczyku, połącz „bird doga” z lekką aktywnością cardio (spacery, rower) i zbilansowaną dietą. Deficyt kaloryczny na poziomie 300-500 kcal dziennie pomoże szybciej uzyskać płaski brzuch.
Czytaj także:
- Pilates dla początkujących - jak ćwiczyć, żeby mieć efekty
- Cała prawda o ćwiczeniach Pilatesa. Pomogą ci, jeśli masz 1 z tych 6 dolegliwości
- Dynamiczny pilates na brzuch w 10 minut