Reklama

Dolna część brzucha to obszar, który wiele osób chce ukształtować, ale często robi to nieskutecznie. Pilates może pomóc, lecz są inne sposoby, które lepiej aktywują mięsień prosty brzucha, a przede wszystkim jego dolny fragment oraz często pomijany mięsień poprzeczny brzucha.

Reklama

Poniżej znajdziesz trzy precyzyjne ćwiczenia na brzuch do zrobienia w domu, które zrobisz na macie bez sprzętu dodatkowego sprzętu.

Zmodyfikowany dead bug

To jedno z najlepiej ocenianych przez fizjoterapeutów i trenerów ćwiczeń na aktywację mięśni głębokich i dolnej części brzucha.

Jak wykonać:
Połóż się na plecach. Unieś nogi zgięte w kolanach (kolana nad biodrami), ręce wyprostowane w górę, nad barkami. Napnij brzuch tak, by odcinek lędźwiowy przylegał do podłogi.

Następnie powoli prostuj i opuszczaj jedną nogę i jednocześnie przenoś za głowę obie wyprostowane ręce. Nie pozwól dolnej części pleców oderwać się od maty. Wróć do pozycji wyjściowej ćwiczenia. Opuszczaj nogi na zmianę. Wykonuj ruch powoli i precyzyjnie.

Dlaczego to działa:
Wymusza kontrolę centralnej części ciała, aktywując mięsień poprzeczny brzucha i dolną część mięśnia prostego. Ćwiczenie nie obciąża lędźwi, jeśli wykonywane jest poprawnie.

Zmodyfikowany dead bug
Zmodyfikowany dead bug, fot. Adobe Stock, AntonioDiaz

Uginanie i prostowanie nóg w siadzie z podparciem

To ćwiczenie mocno angażuje dolną część brzucha, zwłaszcza gdy wykonujesz je powoli i z kontrolą.

Jak wykonać:
Usiądź na macie (lub ławeczce), ręce podeprzyj z tyłu, tułów lekko odchylony w tył, brzuch napięty. Unieś obie nogi nad ziemię, kolana zgięte.

Teraz prostuj nogi przed siebie, nie kładąc ich na podłodze, i znów uginaj. Plecy trzymaj stabilnie, nie garb się i nie bujaj tułowiem.

Dlaczego to działa:
Aktywuje dolną część brzucha i wymusza kontrolę tułowia. Jeśli dodasz wydłużony czas napięcia (zatrzymanie w momencie wyprostu nóg), ćwiczenie staje się bardzo efektywne.

Uginanie i prostowanie nóg w siadzie z podparciem
Uginanie i prostowanie nóg w siadzie z podparciem, fot. Adobe Stock, Xalanx

Unoszenie miednicy w leżeniu na plecach

Klasyka w najlepszym wydaniu – jedno z nielicznych ćwiczeń, które bardzo mocno angażują dolną część brzucha.

Jak wykonać:
Połóż się na plecach, nogi uniesione, kolana lekko zgięte. Ręce wzdłuż ciała. Z napiętym brzuchem unieś biodra w górę, podwijając miednicę (nie tylko unosząc nogi).

Ruch ma być kontrolowany, bez zamachu. W tym ćwiczeniu powoli opuść miednicę na matę. Powtarzaj.

Dlaczego to działa:
To jedno z niewielu ćwiczeń, które uczą aktywnego podwijania miednicy i pracy dolnej części mięśnia prostego brzucha. Regularne wykonywanie tego ruchu poprawia kontrolę i napięcie dolnej części brzucha.

Unoszenie miednicy w leżeniu na plecach
Unoszenie miednicy w leżeniu na plecach, fot. Adobe Stock, AntonioDiaz

Jak trenować, żeby zobaczyć efekty?

Wykonuj 2-3 serie każdego z powyższych ćwiczeń, po 10-12 powtórzeń. Ruch ma być wolny, kontrolowany, z naciskiem na napięcie brzucha, nie na szybkość. Trening możesz robić 3-4 razy w tygodniu, np. na końcu ćwiczeń kardio lub siłowego.

Pamiętaj: nawet najlepsze ćwiczenia nie odsłonią mięśni brzucha, jeśli pokrywa je tkanka tłuszczowa. Kluczowa jest dieta z ujemnym bilansem kalorycznym i wspomaganie procesu redukcji wysiłkami kardio (np. marsz, trucht, rower). Ćwiczenia wzmacniające są ważne, ale bez odpowiedniego stylu życia nie przyniosą widocznych efektów.


Czytaj także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama