Tkaniny trudne do prasowania
Niektóre tkaniny wymagają podczas prasowania uważności i znajomości pewnych trików.

Opublikowano: 27.11.2016, 15:12
Reklama
W każdym domu są tkaniny, których osoba bez doświadczenia w prowadzeniu domu boi się prasować. Zbyt rozgrzane żelazko szybko może spowodować przypalenie. Są też takie, które łatwo się wyświecają. jeszcze inne, jak np.plisowane spódnice, zamiast poprasowaniu wyglądać lepiej, mogą stracić ładny wygląd. Oczywiście wtedy, gdy prasowanie nie jest profesjonalne.
Reklama
Tkaniny trudne do prasowania
- Aksamit, sztruks, welur. Prasuj po lewej stronie, z parą. Żelazko powinno być nastawione na dwie kropki (temperatura, ok. 150 st. C. Nie przyciskaj żelazka, tylko lekko przesuwaj je. Pod tkaninę warto podłożyć gruby ręcznik. Dzięki temu włos aksamitu nie położy się.
- Koronki. Jeszcze wilgotną koronkową tkaninę ułóż na czystej ściereczce i przykryj drugą ściereczką, najlepiej z czystego lnu. Prasuj żelazkiem z parą nastawiony na trzy kropki (temperatura 180–220 st. C.
- Haftowane tkaniny. Rozłóż je nie bezpośrednio na desce, a na grubym kocu lub ręczniku, prawą stroną do dołu. Prasuj przez cienką ściereczkę lub specjalną siatkę żelazkiem nastawiony na dwie kropki (ok. 150 st. C).
- Plisowane spódnice. Równo ułóż plisy i zepnij je spinaczami biurowymi lub zszyj ręcznie (przyfastryguj) białą nicią. Ułóż na desce, przykryj ściereczką lub siatką i prasuj żelazkiem nastawionym na jedną kropkę (poliestrowe lub jedwabne) lub dwie kropki, gdy są uszyte z grubszej tkaniny.
- Krawaty. Trzeba przechowywać je tak, aby się nie mięły. Jeśli jednak jest to konieczne, włóż do środka krawatu grubą tekturę i prasuj go przez ściereczkę, na sucho.
- Tafta, jedwab, wiskoza. Prasuj zawsze przez szmatkę. Żelazko ustaw na jedną kreskę, wyłącz parę. Od wilgoci mogą powstać zacieki.
Reklama
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"
Reklama
Reklama
Reklama