Reklama

1.Drozd

Przylatuje w marcu lub kwietniu. Chętnie zamieszkuje w ogrodzie. Buduje gniazdo w kształcie filiżanki. Wydaje charakterystyczny śpiew, dźwięczny, nieco przypominający flet, w którym każdą frazę powtarza przynajmniej dwa razy. Ma charakterystycznie nakrapiany brzuszek.

Reklama

2.Jaskółka dymówka.

Jej charakterystyczną cechą jest biały brzuszek. Niezwykle rozśpiewana wydaje wysokie tony, przypominające świdrujący szczebiot. Lepi gniazdo pod powałą, w środku obór, stodół, budynków gospodarczych, otwarte od góry.

3.Kukułka

Przylatuje do naszego kraju na lęgi. Jaja podrzuca do gniazd innych ptaków. Samiec wydaje melodyjne kukanie, które składa się zawsze tylko z dwóch sylab.

4.Rudzik

Ptak z rodziny drozdowatych, nieco mniejszy od wróbla. Jest popularnym mieszkańcem parków, ogrodów, lasów. Najczęściej skacze nisko przy ziemi w poszukiwaniu pokarmu. Gniazdo też buduje na powierzchni ziemi pomiędzy korzeniami lub w głębokim mchu. Śpiewa siedząc wysoko na gałęziach. Wydaje czyste, dźwięczne, nieco melancholijne trele.

5.Skowronek

Nieco większy i postawniejszy od wróbla. Na głowie ma niewielki czubek. Śpiewa wyłącznie w locie. Zawisa w powietrzu i trzepoce skrzydełkami wydając jednocześnie wibrujące wysokie trele. Śpiew trwa kilka lub nawet kilkanaście minut. W pewnym momencie piosenka się urywa, a ptak siada na ziemi.

6.Słowik

Niepozorny, nieco większy od wróbla znany jest ze swego pięknego głosu. Szczególnie pięknie śpiewa w majowe wieczory i noce. Wydaje mocne, podobne do fletu tony. Chętnie odwiedza wilgotne ogrody. Podróżuje nocą, by uniknąć innych drapieżnych ptaków.

Reklama

Zobacz także:

7 sposobów na gołębie
5 zasad uprawy rukoli na balkonie
Od czego zacząć oszczędzanie?

Reklama
Reklama
Reklama