Drewno - jak o nie dabć
Na zewnątrz domu jest narażone na opady i ostre słońce. Łatwo się też brudzi. Ale i w mieszkaniu trzeba o nie dbać.

Drewno jest pięknym i szlachetnym materiałem. Dlatego chętnie kupujemy drewniane meble, podłogi i elementy tzw. małej architektury ogrodowej. Ładnie komponują się z roślinami i czynią ogród przytulnym. Jednak drewno drewnu nierówne.
Sosnowe i świerkowe drewno jest dość miękkie i porowate. Nie tylko łatwo je zadrapać i odkształcić, ale jest również mało odporne na warunki atmosferyczne. Jego żywotność zwiększa impregnacja w zakładach specjalistycznych metodą ciśnieniową, bo wtedy preparat doskonale wnika w tkanki drewna. Również zanurzenie w dużych zbiornikach wypełnionych preparatem zabezpieczającym daje dobry efekt. Dlatego przy zakupie warto upewnić się, czy i jak drewno było impregnowane.
Twardsze i trwalsze są nasze rodzime gatunki liściaste (dąb, jesion, olcha, robinia zwana akacją, grab i modrzew. Najbardziej trwałe jest drewno egzotyczne. Najczęściej w sklepach można spotkać akację azjatycką eukaliptus, lapacho, merbau, tatajubę, i tek.
Jak dbać o drewno
- Postaw na żwirku. Ozdabiając ogród drewnem trzeba przede wszystkim pamiętać, że materiał ten jest wrażliwy na nierównomierne namakanie i przesychanie. Dlatego lepiej nie stawiać pergoli, mebla ogrodowego ani jakiegokolwiek elementu drewnianego bezpośrednio na ziemi, lecz na warstwie dobrze przepuszczającego wodę gruboziarnistego piasku lub żwirku. Jeśli wkopujemy np. drewniane słupki w ziemię, również trzeba je otoczyć drenującą warstwą żwiru.
- Impregnacja. Jeśli wykorzystujesz drewno, które nie zostało zaimpregnowane fabrycznie, trzeba je koniecznie zabezpieczyć samemu. Bez względu na to czy ma być półką w mieszkaniu, czy płotem lub innym elementem w ogrodzie. W domu drewno nie jest wprawdzie narażone na opady i palące słońce, ale mogą mu zagrażać szkodniki (np. kołatki), a w niektórych pomieszczeniach także grzyby, pleśnie i wilgoć. Wybierając impregnat należy się upewnić, czy jest on polecany do mieszkania czy na zewnątrz. Informacja znajduje się zawsze na opakowaniu. W domu unikaj impregnatów na bazie benzyny. Wodne są zdrowsze. Nanosi się je za pomocą pędzla, tak jak farbę lub lakier. Do impregnacji na zewnątrz (zwłaszcza płotów) przed laty stosowano zużyty olej silnikowy. Jest to tani i skuteczny sposób, ale tak zabezpieczone drewno długo emituje szkodliwe substancje o brzydkim zapachu. Zwolennikom tradycyjnych metod można polecić mieszaninę oleju lnianego (1 l) z terpentyną (300 g) i benzyną lakową (100 ml). Najwygodniejsze w użyciu są gotowe uniwersalne impregnaty, chroniące drewno przed owadami, grzybami, wysoką temperaturą, mrozem i opadami. Za najskuteczniejsze uważa się te bezbarwne. Nanosi się je w temp. 5–25 st. C.
- Dekoracja. Zaimpregnowane drewno można tak pozostawić, nadać mu kolor lub połysk. Do dekoracji drewna służą: lakiery, lakierobejce, bejce, lazury, oleje, farby kryjące. Te ostatnie stosuj jednak wtedy, gdy drewno nie prezentuje się już dobrze.
Zobacz także:
8 nietypowych zastosowań mleka w domu
6 rodzajów podłogi - jak je czyścić?
Jak usunąć uciążliwe plamy?
Praktyczne porad na podróż autem z dzieckiem
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"