Z tego kuchennego odpadu robię nawóz do zielistki. Odwdzięcza się koroną barwnych liści
Zielistka pokryje się koroną zdrowych liści, jeśli dostarczysz jej składników odżywczych. Poznaj 3 sposoby na nawóz z wody po kaszy gryczanej do roślin doniczkowych.

Zielistka to wdzięczna w uprawie roślina doniczkowa, która w dobrej kondycji jest prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Zachwyca koroną dwubarwnych liści, o ile tylko dostarczysz jej niezbędnych składników odżywczych.
Nawożenie zielistki jest szczególnie ważne podczas upałów, po okresie przesuszenia rośliny czy w przypadku zahamowania jej wzrostu. Domowy nawóz z wody po kaszy gryczanej w mig przywróci roślinie formę.
Woda po kaszy gryczanej jako nawóz do zielistki
Kasze stanowią ważny element zdrowej diety. Z cennych właściwości prozdrowotnych słynie w szczególności kasza gryczana, która stanowi bogate źródło białka, błonnika, soli mineralnych oraz przeciwutleniaczy. Jej niezwykły skład warto wykorzystać również w uprawie roślin, przygotowując domowy nawóz.
Wystarczy tylko wykorzystać wodę po gotowaniu lub płukaniu kaszy gryczanej. Przenikną do niej substancje, które odżywią zielistkę. Magnez, żelazo, cynk i mangan wzmacniają system korzeniowy oraz wspierają proces fotosyntezy, a potas i fosfor przyczyniają się do intensywnego wzrostu rośliny, która wypuszcza nowe pędy i liście. Oprócz tego woda z kaszy dostarcza skrobi, która korzystnie wpływa na strukturę podłoża.
Woda po gotowaniu lub płukaniu kaszy gryczanej nadaje się nie tylko do nawożenia zielistki, ale także innych roślin doniczkowych, np. do zamiokulkasa, anturium czy sansewierii. Można ją także zastosować w ogrodzie, np. do zasilania pomidorów czy cukinii.
Jak zrobić nawóz z wody po kaszy gryczanej?
Przygotowanie nawozu z kaszy gryczanej jest bardzo proste. Można go zrobić na trzy sposoby:
- Woda po gotowaniu kaszy gryczanej. Kaszę ugotuj zgodnie z przepisem, nie dodając soli do wody. Proporcje kaszy i wody powinny wynosić 1:2, ale można też dodać więcej wody. Po ugotowaniu kaszę odcedzać, a ugotowany płyn pozostaw do wystygnięcia. Gdy osiągnie temperaturę pokojową, dodaj taką samą część czystej wody i po rozcieńczeniu podlewaj rośliny.
- Woda po płukaniu kaszy gryczanej. Kaszę gryczaną przepłucz pod bieżącą wodą, zbierając płyn do pojemnika, np. garnka. Odstaw na godzinę, aż będzie miał temperaturę pokojową i podlej rośliny bez rozcieńczania.
- Woda po moczeniu kaszy gryczanej. Kaszę przepłucz i zalej wodą, a następnie pozostaw na kilka godzin lub na całą noc. Przecedź i używaj do podlewania roślin.
Nawóz do zielistki z wody po kaszy gryczanej używaj 1—2 razy na miesiąc. Uważaj, żeby nie przelać rośliny.

Tymi nawozami też odżywisz swoją zielistkę
Do nawożenia zielistki można z powodzeniem wykorzystywać również inne odpady kuchenne. W przypadku liściastych roślin doniczkowych doskonale sprawdza się np. nawóz z obierek ogórka, które stanowią cenne źródło potasu odpowiadającego za plonowanie i wypuszczanie nowych pędów.
Zielistkę, podobnie jak inne rośliny doniczkowe, zasilą także fusy z kawy. Ten gatunek preferuje glebę o odczynie lekko kwaśnym, a nawóz z kawy delikatnie zakwasza podłoże, dodatkowo wzbogacając je w cenne składniki odżywcze, w tym m.in. azot.
Czytaj także:
- Domowy nawóz do hortensji wzbogaca glebę i odżywia kolor kwiatów. Po tym naparze staną się intensywnie niebieskie
- Dodaję to do wody i mam nawóz do sansewierii. Złocisty puder wzmacnia odporność roślin i pobudza wzrost
- Nawóz do zamiokulkasa robię z 1 składnika kuchennego. Szybko odwdzięcza się koroną zielonych liści