Ta bylina to zero kłopotu. Znosi suszę, upały i zakwita dziesiątkami płomiennych „słoneczek”
Gailardia to łatwa w uprawie bylina, która jest jedną z najdłużej zdobiących ogród roślin. Mimo to nadal jest rzadko sadzona, a szkoda. Jej kwiatów nie da się nie zauważyć. Nawet po ich opadnięciu roślina nadal jest bardzo dekoracyjna. Do tego gailardia ma małe wymagania i jest bardzo odporna. Oto jak o nią dbać, aby jej zakup przekuł się na zachwyt w ogrodzie.

Gailardia, zwana też potocznie dzianwą, jest to roślina wieloletnia, dwuletnia albo jednoroczna z rodziny astrowatych. Niektóre odmiany są uznawane za rośliny ozdobne. Bywają sadzone w ogrodach oraz wkładane do wazonu jako kwiaty cięte. Nie tylko ze względu na przepiękne kwiaty warto posadzić gailardię w swoim otoczeniu.
Jak wygląda gailardia i dlaczego warto ją posadzić w ogrodzie?
Gailardię wyróżniają duże koszyczkowate kwiaty w kontrastujących kolorach: odcieniach żółci, czerwieni, różu. Usadowione są na długich szypułkach. Roślina sięga do 50-80 cm wysokości. Ma kępiasty pokrój, a u jej podstawy widać podłużne lekko owłosione liście.
Na długich, sztywnych łodygach znajdują się spore kwiaty przypominające słoneczniki. Kwiaty są miododajne, przyciągają motyle, trzmiele i inne pożyteczne owady. Dużą zaletą gailardii jest to, że jest ona ozdobna nawet po przekwitnieniu. Na końcach jej łodyg z czasem zamiast kwiatów pojawiają się dekoracyjne pompony (kule nasienne), które odmieniają wygląd całej byliny.
Gatunki, które są wybierane do ogrodów, to m.in. gailardia oścista, gailardia nadobna oraz gailardia wielokwiatowa.

Wymagania gailardii. Jaka gleba i stanowisko są dla niej optymalne?
Gailardie preferują przepuszczalną, żyzną i umiarkowanie wilgotną glebę. Nie rozwijają się dobrze w bardzo mokrej i ciężkiej ziemi. Optymalne dla tej byliny jest podłoże lekko kwaśne o pH 5,5-6,5.
Roślina najlepiej rozwija się na słonecznych stanowiskach. Dobrze poradzi sobie również w lekkim półcieniu.
Roślina jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne, w tym upały, silne wiatry, susze oraz zimno. Jest byliną zimującą w gruncie, ale należy usunąć jej naziemną część. Jeżeli mieszkasz w zimniejszym regionie Polski, okryj jej dolną część na zimę, usypując nad korzeniami kopczyk z liści lub kory.
Jak pielęgnować gailardię, by pięknie kwitła?
Gailardia nie wymaga nawożenia, ale jak w przypadku każdej rośliny odpowiednie odżywienie może wspierać jej rozwój. Aby ładniej kwitła, zastosuj nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących. Stosuj go z zaleceniami producenta.
Przycinanie gailardii, o ile nie jest to roślina jednoroczna, może wspomagać jej kwitnienie i poprawiać wygląd. Jeśli chcesz zachować gailardię do kolejnego roku, to przed zimą przytnij ją nisko nad ziemią.
Czytaj także:
- Kwiaty, które lubią cień – rośliny cieniolubne do domu i ogrodu
- Kwiaty na słoneczny balkon - poznaj najpiękniejsze gatunki
- Kwiaty balkonowe odporne na suszę – jakie rośliny wytrzymają w słońcu?