Reklama

Kwiaty szałwii omszonej przyciągają motyle, pszczoły i trzmiele, dlatego warto ją sadzić w ogrodach przyjaznych owadom. Ścięte kłosy długo utrzymują świeżość w wazonie, a dodatkowo nadają się do suszenia i tworzenia suchych bukietów. Odmiany karłowe możesz z powodzeniem uprawiać w donicach na balkonie czy tarasie.

Reklama

Jak wygląda szałwia omszona?

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) to wyjątkowo dekoracyjna bylina, niby o kulistym p0okroju, ale ze strzelistymi łodygami i kwiatostanami. Osiąga zwykle ok. 60 cm wysokości i nie więcej niż 40 cm szerokości. Jej liście są podłużne, lekko karbowane i, jak sama nazwa wskazuje, delikatnie omszone, czyli pokryte drobnymi włoskami. Mają intensywnie zielony kolor i przy roztarciu wydzielają charakterystyczny, lekko ziołowy zapach.

Największą ozdobą szałwii omszonej są jej kwiaty. Pojawiają się od czerwca i utrzymują aż do września, tworząc długie, pionowe kłosy. Najczęściej mają mocno fioletowy kolor (intensywniejszy niż lawenda), choć w zależności od odmiany mogą być także niebieskie, różowe lub białe. Kwiatostany są złożone z drobnych kwiatków osadzonych gęsto wokół łodygi. Roślina ma naturalny, lekko dziki wygląd, a dodatkowo pięknie prezentuje się przez cały sezon.

Szałwia omszona uprawa
Szałwia omszona to idealny wybór dla początkujących, zapracowanych albo... leniwych ogrodników, fot. Adobe Stock, gratysanna

Szałwia omszona: uprawa i pielęgnacja

Dzięki zwartej formie i intensywnym kolorom kwiatów, szałwia omszona doskonale prezentuje się na obrzeżach rabat, wśród traw ozdobnych i innych bylin, a także na tle krzewów (zarówno niskich, jak i wysokich). Świetnie nadaje się też na skalniaki i do ogrodów żwirowych.

Najważniejszą zasadą jest to, że szałwia najlepiej rośnie w pełnym słońcu - im więcej światła, tym obfitsze kwitnienie. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, najlepiej lekka i umiarkowanie sucha. Roślina źle znosi zastoje wody, dlatego podłoże nie może być ciężkie ani zbyt gliniaste. Zwróć na to szczególną uwagę wtedy, jeśli uprawiasz szałwię w doniczce. Dobrze znosi za to glebę ubogą i piaszczystą, nie potrzebuje też nawożenia ani specjalnych zabiegów.

Jedynie wiosną warto usunąć stare pędy, a po kwitnieniu przyciąć delikatnie całość, bo to pobudzi szałwię do ponownego kwitnięcia. Szałwia omszona bardzo dobrze znosi suszę i nie wymaga częstego podlewania. Jest też w pełni mrozoodporna, więc możesz zimować ją bez otulania agrowłókniną.


Czytaj także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama