Nawóz do azalii zrobisz z tego odpadu po ogórkach małosolnych. Proporcja 1:1 sprawi, że krzew obsypie się kwiatami
Latem chętnie przygotowujemy ogórki małosolne. Są pyszne i zdrowe, ale równie cenny jest odpad, który zostaje po tym procesie. Sprawdź, jak przygotować nawóz do azalii z wody po ogórkach małosolnych.

Odżywki pobudzające kwitnienie roślin nie muszą być drogie, a ich stosowanie nie zawsze jest czasochłonne. Nawóz z wody po ogórkach małosolnych to prosty i tani patent na pielęgnację azalii. Dowiedz się, jak wykorzystać ten kuchenny odpad w ogrodzie.
Działanie nawozu z wody po ogórkach małosolnych
Ogórki małosolne to popularny letni przysmak, który chętnie przygotowujemy samodzielnie we własnej kuchni. Wystarczy tylko woda, sól i kilka przypraw, by uzyskać zalewę, która zamieni ogórki w smakowitą i zdrową przekąskę. Jak się jednak okazuje, ta zalewa wcale nie musi wylądować w zlewie po konsumpcji tego przysmaku.
Kiszonki stanowią nie tylko smaczne urozmaicenie diety, ale i cenne źródło składników odżywczych. Cenne substancje zawarte są nie tylko w warzywach, ale również w zalewie. W przypadku wody po ogórkach małosolnych są to składniki, takie jak kwas mlekowy, magnez, cynk i witaminy. Jak się okazuje, korzystnie wpływają one nie tylko na nasze zdrowie, ale także na rozwój roślin.
Nawóz z wody po ogórkach małosolnych zawiera magnez, który wspiera proces fotosyntezy i sprzyja obfitemu plonowaniu roślin. Z kolei potas pobudza kwitnienie. Do tego dochodzą cenne bakterie probiotyczne i witaminy, które wspomagają rozwój roślin. Nawóz z takiej zalewy nadaje się do stosowania w przypadku gatunków preferujących kwaśny odczyn gleby, do których należą azalie ogrodowe.
Jak przygotować nawóz do azalii z wody po ogórkach małosolnych?
Przygotowanie nawozu z wody po ogórkach małosolnych jest dziecinnie proste. Wystarczy tylko wykorzystać odsączoną z przypraw zalewę po kiszonce, którą koniecznie należy rozcieńczyć z wodą w proporcji co najmniej 1:1. W przypadku częstszego korzystania z takiej odżywki zaleca się nawet zmniejszenie części zalewy i zastosowanie np. proporcji 1:2, a nawet 1:4. Pozwoli to uniknąć nadmiernego zasolenia gleby.
Tak rozcieńczonym roztworem podlewamy równomiernie podłoże pod azaliami lub innymi roślinami, które preferują kwaśny odczyn gleby.

Jak stosować nawóz do azalii z wody po ogórkach małosolnych?
Nawóz przygotowany na bazie zalewy z ogórków małosolnych sprawdzi się w przypadku wszystkich roślin kwasolubnych. Należą do nich nie tylko azalie, ale także inne rośliny z rodziny wrzosowatych, takie jak różaneczniki (rododendrony) czy wrzośce. Kwaśne podłoże preferują również inne popularne rośliny kwitnące, a mianowicie hortensje.
Oprócz tego na stosowaniu odżywki sporządzonej z wody po ogórkach małosolnych skorzystają również krzewy owocowe, takie jak borówki, a także krzewy iglaste, np. jałowce.
Czytaj także:
- Ten kuchenny odpad to genialny nawóz do zamiokulkasa. Zamiast do kosza, wrzuć do doniczki
- Ten domowy nawóz sprawia, że petunia kwitnie jak szalona. Wystarczy tylko 1 kuchenny składnik
- Genialny nawóz do fuksji robię z tego taniego warzywa. W spożywczaku kosztuje mniej niż 3 złote