Projekt 1
ŚWIATŁO I CIEŃ
Dom niewielki, ale dający poczucie dużej przestrzeni. Ma zgrabną, ciekawą bryłę, wyrafinowane detale, funkcjonalny rozkład pomieszczeń (część dzienna na parterze jest wysoka na dwie kondygnacje). Idealny dla małżeństwa z dzieckiem.
Autor: Paweł Dawid Kaczmarczyk (Daviddesign), D&W nr 9/10
1 z 11

Projekt 2
RAZEM RAŹNIEJ
Dwa domy na jednej działce. Pełnią funkcję bliźniaka. Oba są dwukondygnacyjne, na planie trójkąta. Mają niezależne wejścia i własne ogrody, ale tworzą nierozerwalną całość. Wewnątrz duże przeszklenia pozwalają przenikać zieleni do środka.
Autorzy: Anna Paszkowska, Rafał Grudziąż (81.waw.pl), D&W nr 8/10
2 z 11

Projekt 3
KOMPAKT RODZINNY
Nieduży dom, w którym może zamieszkać spora rodzina, bo każdy centymetr powierzchni został skrzętnie wykorzystany. Ważne jest też optymalne doświetlenie wszystkich pomieszczeń.
Autorki: Małgorzata Pilc-Adamowska, Maria Falkiewicz (Pracownia Architektury Art-Tu), D&W nr 12/10
3 z 11

Projekt 4
W STRONĘ SŁOŃCA
Bardzo długi i wąski dom. Zaprojektowany tak, by wykorzystać południową ekspozycję głównej elewacji, a jednocześnie zapewnić prywatność mieszkańcom. Tam, gdzie można, otwiera się na otoczenie. Przywołuje nastrój gorącej Hiszpanii.
Autor: Piotr Michalewicz, Mateusz Tański (Re:), D&W nr 3/11
4 z 11

Projekt 5
PŁASKI, ALE SKOŚNY
Oto pomysł na to, jak pogodzić nowoczesną architekturę i spadzisty dach, którego wymagają przepisy budowlane w wielu miejscach w Polsce. Tu śpi się pod skosem, a dzień spędza w otwartej, jasnej części dziennej.
Autorzy: Maciej Janeczek, Klaudia Kęsik (Maciej Janeczek Architekt), D&W nr 10/10
5 z 11

Projekt 6
PROSTE JEST PIĘKNE
Racjonalnie zaplanowany dom o niezbyt skomplikowanej bryle. Niedrogi w budowie i użytkowaniu. Szlachetny szary łupek od dachu po elewacje to inwestycja na lata. Upływ czasu mu nie szkodzi.
Autorzy: Paulina Taff-Piotrkowska, Malwina Wojtkowska, Krzysztof Idziorek (Casamila Architekci), D&W nr 2/11
6 z 11

Projekt 7
ORIENTALNE INSPIRACJE
Dom o zwartej bryle, a zatem tańszy w budowie i utrzymaniu. Konstrukcja budynku jest tak zaprojektowana, że wnętrze można dzielić w sposób dowolny, w zależności od potrzeb mieszkańców.
Autor: Joanna Wichniewicz, Olga Karwat, Marek Wacławek (Pracownia Projektowa Bozart), D&W nr 11/10
7 z 11

Projekt 8
LEKKO Z GÓRKI
Dopasowany do naturalnego ukształtowania terenu. Tam, gdzie działka obniża się, budynek podąża za nią. Na elewacjach tynk, kamień i drewno. Wewnątrz najważniejszy jest dwukondygnacyjny salon z dużym przeszkleniem od południa.
Autor: Bartosz Jarosz, Paweł Świerkowski (Neostudio Architekci), D&W nr 4/11
8 z 11

Projekt 9
W ŚRODKU LASU
Dom pośród sosen, które zaglądają przez okna i towarzyszą jego mieszkańcom. Tu nawet elewacje są ukłonem złożonym starym drzewom (ściany obłożone naturalnymi szczapami, porąbanymi podobnie jak opał do kominka).
Autorzy: Agata Filipek, Kamil Miklaszewski, Karol Szparkowski (+48 Grupa Projektowa), D&W nr 1/11
9 z 11

Projekt 10
NOWOCZESNY DWÓR
Powinien stanąć w otoczeniu drzew, na wzgórzu. Mimo że do wzniesienia i komfortowego użytkowania domu wykorzystane są najnowsze zdobycze techniki, o jego charakterze decydują tradycyjne materiały budowlane: beton architektoniczny i kamień.
Autorzy: dr Rafał Barycz, dr Paweł Saramowicz z zespołem (Biuro Projektów Barycz i Saramowicz), D&W nr 6/11
10 z 11

Projekt 11
DRZEWA ZA OKNEM
Pozornie prosty, ale podzielony na dwa skrzydła. Ma skośny dach, ale spadek jest skierowany do środka domu. Na ścianach pionowo ułożone deski. Wszystko po to, by lepiej wyglądał wśród drzew.
Autor: Jacek Jan Jaskóła (JJJaskola Architekci), D&W nr 5/11
11 z 11

Projekt 12
SZTUKA OGRANICZEŃ
Dom zaplanowany racjonalnie, bez zbędnych dekoracji. Na niewielkiej powierzchni mieści wszystko, co potrzebne czteroosobowej rodzinie. Prosty kształt gwarantuje szybką i tanią budowę.
Autorzy: Grażyna Kuklińska-Karpińska, Tomasz Karpiński (Tandem Studio), D&W nr 7/11