Modna i praktyczna kuchnia
Dobrze zaprojektowana, funkcjonalna i przytulna kuchnia to serce domu. Tu spotyka się rodzina i przyjaciele. Jest to również miejsce pracy. Jeśli więc mamy wpływ na jej wielkość i zabudowanie, postarajmy się, by była przestronna, tak by każdy mógł w niej znaleźć miejsce dla siebie. Wielu właśnie z kuchnią łączy przecież miłe wspomnienia, zapachy, smaki. A jeśli do tego, kuchnia będzie piękna i funkcjonalna, to przebywanie w niej stanie się prawdziwą przyjemnością.

Dobrze zaprojektowana, funkcjonalna i przytulna kuchnia to serce domu. Tu spotyka się rodzina i przyjaciele. Jest to również miejsce pracy. Jeśli więc mamy wpływ na jej wielkość i zabudowanie, postarajmy się, by była przestronna, tak by każdy mógł w niej znaleźć miejsce dla siebie. Wielu właśnie z kuchnią łączy przecież miłe wspomnienia, zapachy, smaki. A jeśli do tego, kuchnia będzie piękna i funkcjonalna, to przebywanie w niej stanie się prawdziwą przyjemnością.

Fot. Record
Jeśli mamy wybór, możemy zdecydować, czy urządzić kuchnię otwartą na jadalnię i salon, czy oddzielić ją ścianą i drzwiami. Wszystko zależy od tego, czy lubimy przyjmować gości i czy w kuchni utrzymujemy porządek. Jeśli tak, to jak najbardziej, warto zdecydować się na kuchnię otwartą, która będzie przestronniejsza i jaśniejsza. Jeżeli jednak jesteśmy typem bałaganiarza i dobrze pracuje nam się w miejscu gdzie panuje "stylowy harmider", lepiej ograniczyć przestrzeń i zdecydować się na kuchnię oddzielną.
[CMS_PAGE_BREAK:Jak urządzić kuchnię?]
Jak urządzić kuchnię?
Dreptanie po kuchni to często długi, męczący spacer, dlatego istotne jest ergonomiczne ustawienie w niej mebli i sprzętów. Najważniejsze z nich to lodówka, zlewozmywak i kuchenka, czyli tzw. trójkąt roboczy. Ich rozkład wiąże się z kolejnością wykonywanych czynności: po wyjęciu produktów z lodówki myjemy je w zlewie, a następnie przyrządzamy na kuchence.

Fot. Record
Lodówkę, zlewozmywak i kuchenkę powinny dzielić odległości od 60 do 120 cm. Jeśli nie możemy rozplanować kuchni tak jak byśmy chcieli, bo ogranicza nas rozmieszczenie rur wodno-kanalizacyjnych lub umiejscowienie okna, to pamiętajmy choćby o tym, by:
- zlewozmywaka nie instalować bezpośrednio przy kuchence gazowej (żeby nie zalać palników i nie pryskać na gotujące się potrawy);
- kuchenki gazowej nie ustawiać zbyt blisko okna (przeciąg może zdmuchiwać płomień);
- zlewozmywak montować jak najbliżej okna (naturalne oświetlenie).
[CMS_PAGE_BREAK:Rozplanowanie mebli]
Rozplanowanie mebli
Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na kuchnię pod wymiar. Pozwoli nam to wykorzystać każdy wolny kąt przestrzeni. Dobrze, jeśli projekt mebli zrobi nam osoba z doświadczeniem, która dobierze poszczególne elementy kuchni odpowiednio do jej stylu, rozmieszczenia przyłączy elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. Warto udać się do firmy, która udostępnia projekt klientowi w wersji elektronicznej. Można wówczas dowolnie zmieniać ustawienie szafek, szuflad i kolory frontów. Obecnie najmodniejsze są jasne kuchnie. Meble w kolorze wenge odchodzą do lamusa!

Fot. Ikea
Ale jeśli nawet decydujemy się na gotową meblościankę, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:
- dla osoby o wzroście 165 cm prawidłowa wysokość szafek to 85-90 cm (każde 5 cm wzrostu więcej zwiększa wysokość blatu o 1 cm). Przy odpowiednio dobranej wysokości nie garbimy się podczas przyrządzania posiłków i nie męczy się nasz kręgosłup;
- odległość szafek wiszących od blatu powinna wynosić 50-56 cm;
- okap nad kuchenką gazową wieszamy na wysokości 75-80 cm, a nad płytą ceramiczną nieco niżej – 65-70 cm;
- piekarnik najlepiej zamontować nad linią blatu (oszczędzajmy kręgosłup);
- zmywarkę warto umieścić 30 cm nad podłogą (będzie ciszej zmywać, a my nie będziemy męczyć się przy wkładaniu i wyciąganiu naczyń);
- warto rozplanować szafki i szuflady tak, by znalazło się w nich miejsce na garnki, deski, stolnicę (mają duże gabaryty). Praktycznym rozwiązaniem są wysuwane szafki cargo albo narożnikowe (obrotowe);
- w kuchni powinien także znaleźć stół oraz krzesła. Jeśli kuchnia jest bardzo mała, zdecydujmy się na stół przykręcany do ściany;
- oświetlenie montujemy na suficie, nad stołem i pod szafkami Najlepiej sprawdzają się świetlówki kompaktowe oraz halogeny.
Zobacz także: Nowoczesne kuchnie EffeQuattro
[CMS_PAGE_BREAK:Kuchnie nowoczesne]
Kuchnie nowoczesne
Odznaczają się prostotą, oszczędnością formy i budową modułową. Cechą charakterystyczną tych mebli są gładkie, często kolorowe fronty (np. płyta lakierowana MDF lub matowe płyty wiórowe) z prostymi uchwytami, błyszczącymi blatami (często kamiennymi) i nowoczesnym chromowanym sprzętem. Idealne dla osób młodych, ceniących prosty, minimalistyczny design nowoczesnych mieszkań bez zbędnych detali i bibelotów.

Fot. Effequattro

Fot. Effequattro

Fot. Ikea

Fot. Nolte
Zobacz też: Nowoczesne kuchnie Record
[CMS_PAGE_BREAK:Kuchnie klasyczne]
Kuchnie klasyczne
Charakterystyczne dla tego stylu są szlachetne, trwałe materiały, takie jak lite drewno, okleiny naturalne, kamienne blaty. Fronty mają proste zdobienia – kasetonowe, frezowane. Witryny są przeszklone, a szafki mają dekoracyjne uchwyty. W kolorystyce przeważają głębokie, ciepłe brązy i beże. Idealne dla osób ceniących elegancję, ale i poszukujących we wnętrzu odrobiny swojskości i ciepła.

Fot. Record

Fot. Record

Fot. Sicc

Fot. Arrex
Zobacz też: Kuchnie klasyczne Record i Arrex
[CMS_PAGE_BREAK:Kuchnie retro]
Kuchnie retro
Meble, które designem wracają do mody z początku XX wieku. Charakterystyczne są tu: szykowne, bogato zdobione fronty, szklane witryny z drewnianymi szprosami, malowane kredensy, pastelowe kolory. Wnętrza zdobione są fajansowymi pojemnikami, starymi młynkami, moździerzami, warkoczami czosnku, własnoręcznie uszytymi zasłonkami, stylowymi lampkami, poszewkami dekoracyjnymi. Tak urządzona kuchnia jest nostalgiczna i przytulna.

Fot. Arrex

Fot. Sicc

Fot. Sicc

Fot. Nolte
Warto obejrzeć: Klasyczne kuchnie włoskie Sicc