Designerskie żyrandole, projekty światowych sław
Mimo tego, że żyrandole kojarzą się często ze stylistyką pałacową, projektowane są chętnie również przez młodych designerów.

Wielu Francuzów mówiąc „żyrandol” ma na myśli „Baccarat”, bo Baccarat to marka słynąca z kryształów i żyrandoli właśnie. Nic dziwnego, że gdy firma w 2003 roku planowała przeprowadzkę do nowej siedziby, musiał się w niej znaleźć żyrandol i musiał być spektakularny. Jego zaprojektowanie powierzono Philippe'owi Starckowi. Ten francuski designer jest jednym z niewielu, którzy mogą poszczycić się sławą godną gwiazd kina czy estrady.
Ekstrawagancki Starck miał być gwarantem tego, że powstanie dzieło niebanalne, o którym chętnie będą rozmawiać Paryżanie. Jednak sukces przerósł najśmielsze oczekiwania. Wykonany z czarnego kryształu gigantyczny żyrandol (ma ponad metr wysokości, waży aż 50 kg!) tak spodobał się odwiedzającym, że firma postanowiła wdrożyć go do seryjnej produkcji. Dał też początek kolekcji „Darkside” w skład, której wchodzą: kinkiety, lampka stołowa, świecznik oraz wazon i kieliszki.
I choć cena tych przedmiotów zapiera dech w piersi równie mocno, jak design, to mówi się i pisze o nich dużo. Cel zatem został osiągnięty w 100 %!
1 z 6

Zenith, 2005 r.
Początkowo ten żyrandol miał jedynie zdobić nową siedzibę marki Baccarat. Jednak wzbudzał taki podziw wśród gości, że firma zdecydowała się wprowadzić go do produkcji.
Philippe Starck (ur. 1949 r. w Paryżu). Jego kariera rozpoczęła się od zaprojektowania apartamentów prezydenta Francji. Dziś nie tylko tworzy, ale i produkuje meble, motocykle oraz luksusowe jachty.
2 z 6

Fun 11 DM, 1964 r.
To lampa do oświetlania i … słuchania. Dziesiątki krążków wykonanych z macicy perłowej poruszają się delikatnie pod wpływem ruchu powietrza. Istnieje także wersja wykonana z metalowych krążków. producent: verpan.
Verner Panton (1926-98) duński projektant, jeden z najbardziej znanych twórców XX wieku. Jako jeden z pierwszych rozpoczął eksperymenty z używaniem plastiku do wyrobu mebli. Jego krzesło „Panton”, było pierwszym meblem na świecie w całości wykonanym z tworzywa sztucznego.
3 z 6

Smoke, 2002 r.
Należy do serii mebli i dodatków, którą designer stworzył, używając ognia. Po ugaszeniu płonącego sprzętu, zabezpieczono go specjalną żywicą. Dzięki temu każdy nabywca żyrandola ma pewność, że nie istnieje drugi identyczny egzemplarz.
Producent moooi. Maarten Baas (ur.1978) w niemieckim Arnsbergu, rok później przeprowadził się z rodzicami do Holandii. Uważany jest za jednego z najzdolniejszych, holenderskich, młodych projektantów. Ma też opinię nieco szalonego, gdyż swoje meble robi, np. z plasteliny.
4 z 6

Paper Chandelier XL, 2011 r.
Żyrandol z papieru, którego wielbicielem jest Karl Lagerfeld. Twierdzi, on że przedmiot wyraża ducha nowoczesności. Nie jest jednak przykładem postmodernizmu, którego sławny projektant nie znosi. Producent: moooi.
Studio Job założone zostało w 2000 roku przez Holendra Joba Smeetsa (ur. 1970) i Belgijkę Nynke Tynagel (ur. 1977). Oboje są absolwentami Design Academy w Eindhoven. Szybko zwrócili na siebie uwagę Marcela Wandersa, dyrektora marki Moooi, dla której stworzyli m.in. serię mebli z papieru.
5 z 6

Bulb, 2011 r.
Cechą charakterystyczną tego nowoczesnego żyrandola są wielkie żarówki. jest on dziełem Toma Dicksona, który nie cierpi nowoczesnych świetlówek wypierających tradycyjne źródła światła. Producent: tom dixon.
Tom Dixon angielski designer urodzony w Tunezji w roku 1959. Jest samoukiem. Jego zainteresowanie designem zaczęło się od … spawania uszkodzonej ramy motocykla. Tak mu się to spodobało, że zaczął używać spawarki do konstruowania mebli.
6 z 6

Love you Love you not, 2007 r.
Inspiracją do tego projektu była róża, która jest symbolem miłości. Można też sobie wróżyć z jej płatków, powtarzając słowa wyliczanki „kocha, lubi, szanuje...” (she loves me, she loves me not).
Producent: Brand van Egmond Anette van Egmond (ur. 1964 r.) William Brand (ur. 1963 r.) studiowali rzeźbę, ale poświęcili się kreowaniu niezwykłych form oświetlenia. Wielką fanką ich twórczości jest słynna projektantka Patricia Urquiola.